Zapomniana choroba znów pojawiła się w Europie
Polio, nazywane też chorobą Heinego-Medina stanęło u wrót Rosji – alarmują tamtejsze media. W sąsiednim Tadżykistanie 300 osób już zachorowało, kilkanaście zmarło. Rosjanie boją się wybuchu epidemii groźnej choroby. Polio nie było w Rosji od 10 lat.
2010-05-13, 17:08
Wg informacji agencji Ria Novosti w maju w Irkucku zanotowano pierwszy przypadek polio w Rosji. W szpitalu w Moskwie przebywa też dziewięciomiesięczne dziecko z podejrzeniem tej choroby. Oba przypadki to dzieci, których rodzice przyjechali z Tadżykistanu. Stan zdrowia obu dziewczynek jest stabilny. Główny lekarz sanitarny Rosji Gienadij Oniszczenko poinformował, że są chodzi o rodziny obywateli Tadżykistanu, którzy szukają pracy w Rosji. 10 maja Rosja wprowadziła zakaz przyjazdu z Tadżykistanu na swoje terytorium dzieci poniżej szóstego roku życia. Hospitalizowane dziewczynki dotarły do Rosji jeszcze przed wejściem z życie tego zakazu.
Rosja boi się epidemii
W sąsiednim Tadżykistanie dotychczas zanotowano już niemal 300 przypadków polio. 52 z nich potwierdzono laboratoryjnie. 13 chorych zmarło. Większość chorych to dzieci.
Na lotniskach i dworcach kolejowych wielu rosyjskich miast nasilono kontrole podróżnych z Tadżykistanu oraz produktów spożywczych przywożonych z tego kraju. W ramach akcji profilaktycznej zalecono szczepienie dzieci i nastolatków przybywających z tego kraju. Zaszczepiono również rodziny rosyjskich wojskowych stacjonujących w Tadżykistanie.
Rosjanie obawiają się, że groźna choroba przekroczy granice. Na razie służby sanitarne przekazują uspokajające komunikaty. Jednak nie brakuje pomysłów radykalnych rozwiązań. Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi deputowany Władimir Żyrinowski zażądał zamknięcia granicy z Tadżykistanem. „ Dlaczego mamy narażać nasze dzieci? Dziś zachorowało jedno dziecko, potem zachorują tysiące” – ostrzegał na konferencji prasowej w Moskwie.
Groźne porażenie
Choroba Heinego-Medina - wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirus polio. Nazywana oficjalnie wirusowym zapaleniem rogów przednich rdzenia kręgowego.
REKLAMA
Do XIX wieku występowała sporadycznie, później nastąpiła pandemia, obejmująca głównie półkulę północną. W Polsce gwałtowny wzrost zachorowań na polio wystąpił w 1951 roku.
Liczba zachorowań drastycznie spadła po wynalezieniu w latach 50-tych skutecznych szczepionek. W Polsce ostatnie zachorowania spowodowane dzikim wirusem polio stwierdzono w 1982 i 1984 roku (Wiesław Magdzik,Przegląd Epidemilogiczny 2002). W 2001 WHO uznała Europę za wolną od tej choroby.
Do organizmu wirus dostaje się drogą fekalno-oralną, a potem przez nabłonek jelit, gdzie się replikuje. Czas inkubacji to 9 do 12 dni. Następnie atakuje pobliskie węzły chłonne i układ krwionośny. Wirusy rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Receptory dla nich znajdują się w wielu komórkach, w tym w komórkach ośrodkowego układu nerwowego głównie rogów przednich rdzenia kręgowego, rdzenia przedłużonego i mostu.
Pierwszą skuteczną szczepionką przeciwko polio była szczepionka Koprowskiego – podawana była doustnie. Została wyparta przez szczepionkę Sabina. Obecnie stosuje się dwie szczepionki.
REKLAMA
Na chorobę Heinego-Medina chorowali m.in. znana polska działaczka humanitarna Janina Ochojska, czterokrotny prezydent USA Franklin Delano Roosevelt oraz meksykańska malarka Frida Kahlo.
ak,ria novosti,wikipedia,polskieradio.pl
REKLAMA