Jest kolejny wyrok niemieckiego sądu. ZDF ma przeprosić Karola Tenderę
Sąd w Koblencji odrzucił skargę telewizji ZDF w sporze o przeprosiny za użycie sformułowania "polskie obozy". Tym wyrokiem zanegował stanowisko prawników ZDF, którzy utrzymywali, że decyzji polskich sądów nie da się odnieść do niemieckiego porządku prawnego, a samym instytucjom zarzucali upolitycznienie.
2018-01-19, 11:15
W lutym 2015 r. były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Karol Tendera wystąpił z pozwem przeciwko ZDF w związku z jej internetowymi publikacjami zawierającymi określenie "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". 22 grudnia 2016 roku krakowski Sąd Apelacyjny wydał prawomocny wyrok, na mocy którego ZDF powinna przeprosić Tenderę za użycie tych sformułowań i opublikować na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny. Ukazały się one na stronie ZDF zaraz po ogłoszeniu wyroku, ale - zdaniem pełnomocników powoda ze Stowarzyszenia Pro Patria - nie spełniały wymogów.
- Nie sposób uznać za właściwe opublikowanie odnośnika z logiem ZDF i napisem w języku niemieckim Przeprosiny Karola Tendery, po kliknięciu którego najpierw ukazuje się w formie tekstowej tłumaczenie umniejszające winę ZDF i przerzucające odpowiedzialność na francusko-niemiecką stację telewizyjną ARTE, a następnie grafika z przeprosinami, których nie można wyszukać z poziomu wyszukiwarek internetowych - wskazywał prawnik.
Z tego powodu już w styczniu 2017 roku strona polska zwróciła się do sądu w Moguncji o uznanie, że ZDF musi w pełni wywiązać się z postanowień krakowskiego Sądu Apelacyjnego. Sąd w Moguncji pozytywnie rozpatrzył wniosek, nakazując tym samym prawdziwe przeprosiny. Z tym wyrokiem nie zgodzili się prawnicy ZDF i skierowali sprawę do sądu wyższej instancji, który utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję.
#GermanDeathCamps
Akcja "Death Camps Were Nazi German" nawiązuje do internetowej akcji #GermanDeathCamps, związanej z opublikowaniem przez niemiecką publiczną stację telewizyjną ZDF niewystarczających i niespełniających - zdaniem autorów akcji - wymogów przeprosin dla więźnia KL Auschwitz Karola Tendery za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Głównym pomysłodawcą akcji #GermanDeathCamps jest portal Żelazna Logika.
REKLAMA
"Akcja jest prosta. Bierzemy którąś z grafik i wklejamy ją na stronach facebookowych niemieckich mediów, z ZDF na czele" - pisali autorzy z portalu Żelazna Logika. Grafiki przedstawiają między innymi bramy niemieckich obozów koncentracyjnych i hasło #GermanDeathCamps. W ostatnich dniach ZDF blokuje osoby umieszczające wpisy i grafiki związane z akcją na jej stronach na Facebooku.
Do akcji nagłaśniania problemu posługiwania się kłamliwym określeniem "polskie obozy śmierci" włączyło się wiele fundacji. Inicjatywy niektórych z nich wyszły poza sferę portali społecznościowych. W ramach akcji #GermanDeathCamps przed gmachem telewizji ZDF w Wiesbaden stanął sfinansowany w publicznej zbiórce mobilny, podświetlony billboard z napisem "Death Camps Were Nazi German", który następnie odwiedził Bonn, Brukselę i Londyn.
TVP INFO/polskieradio.pl/dcz/rr/PAP
REKLAMA