Lokatorzy zwróconej miastu kamienicy stracą mieszkania? Pismo od urzędników
Lokatorzy warszawskiej kamienicy przy ulicy Poznańskiej 14, której reprywatyzację uchyliła we wrześniu Komisja Weryfikacyjna, mogą zostać bez dachu nad głową. Według miejskich urzędników, umowy najmu lokali zostały skutecznie wypowiedziane 3 lata temu przez ówczesnego właściciela budynku, mecenasa Roberta N. i mieszkańcy powinni starać się o przydział mieszkania z zasobów miasta.
2018-02-05, 17:05
Poznańska 14 to pierwsza kamienica z lokatorami, której reprywatyzację uchyliła Komisja Weryfikacyjna. O tym, że mieszkańcy nie mają już żadnych praw lokatorskich, poinformowali jedną z nich, Annę Thomas, urzędnicy dzielnicy Śródmieście. - Dowiedziałam się, że jest to cesja praw do użytkowania wieczystego kamienicy, więc oni nie mają nic do tego - powiedziała Anna Thomas Informacyjnej Agencji Radiowej. - Z pisma dowiedzieliśmy się, że właściciel w 2015 roku wypowiedział nam umowy najmu, czyli jesteśmy dawnymi lokatorami kwaterunkowymi i musimy ponownie składać wnioski o mieszkanie.
Powiązany Artykuł
"Lokatorzy kamienicy przy Poznańskiej mogą spać spokojnie"
Lokatorka twierdzi, że do cesji na rzecz przebywającego obecnie we wrocławskim areszcie mecenasa Roberta N. nie doszło i nigdy nie zostały rozwiązane umowy z miastem. Lokatorzy od pół roku nie płacą czynszu, bo nie wiedzą, na czyje konto mieliby dokonywać przelewów. Obawiają się, że będą musieli zapłacić miastu odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokali.
Rzecznik warszawskiego Ratusza Bartosz Milczarczyk przyznaje, że sytuacja, w jakiej znaleźli się mieszkańcy kamienicy przy Poznańskiej 14, jest bez precedensu. - Miasto nie zostało jeszcze wpisane do księgi wieczystej ze względu na wniesione odwołania. Miasto nie ma żadnych praw do nieruchomości - twierdzi Bartosz Milczarczyk. Rzecznik dodaje, że sytuacja lokatorów kamienicy pokazuje wady ustawy o komisji weryfikacyjnej.
Członek Komisji, poseł Paweł Lisiecki z Prawa i Sprawiedliwości, wyjaśnia, że zwiększenie ochrony lokatorów zapewnia przyjęta przez Parlament nowela ustawy o komisji. Będzie to możliwe poprzez zmuszenie miasta do przejmowania nieruchomości, których reprywatyzacja zostanie uchylona. Teraz nowela ustawy o komisji weryfikacyjnej czeka na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
REKLAMA
fc
REKLAMA