Polacy godnie żegnają wybitnych rodaków

Wielkim Polakom, cieszącym się najwyższym autorytetem, w chwili śmierci zawsze towarzyszyły miliony rodaków.

2010-04-18, 09:10

Polacy godnie żegnają wybitnych rodaków
Tłumy żegnają Marszałka Piłsudskiego. Foto: fot. wikipedia

Posłuchaj

Księdza Popiełuszkę żegna Karol Szadurski z Huty Warszawa
+
Dodaj do playlisty

Polacy wyrażali w ten sposób swoje emocje, hołd i najwyższe uznanie dla duchowych i politycznych przywódców narodu.


Tak było, gdy odszedł papież Jan Paweł II, gdy zginął pierwszy prezydent II RP Gabriel Narutowicz, czy zmarli marszałek Józef Piłsudski i prymas Stefan Wyszyński oraz, gdy zamordowano księdza Jerzego Popiełuszkę.

 

 

'' Ciało Jana Pawła II, fot. Wikiepdia

Wydarzeniem na skalę światową były ostatnie dni i pogrzeb papieża Jana Pawła II, który odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Mimo że papież Polak odszedł i spoczął poza granicami ojczyzny, towarzyszyły mu dziesiątki tysięcy rodaków, którzy chcieli być blisko niego. W całym Rzymie przed ekranami rozstawionymi w wielu miejscach miasta zgromadziło się 5 milionów ludzi, w tym około 1,5 miliona Polaków. Ich obecność podkreślały setki transparentów i flag narodowych na placu św. Piotra w Watykanie.

 
 

 

REKLAMA

 

'' Ciało Gabriela Narutowicza, fot. Wikipedia

Uroczystości pogrzebowe pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza, które odbyły się kilka dni po jego tragicznej śmierci zaraz po wyborze na najwyższy urząd, stały się wielką manifestacją uznania i szacunku ze strony mieszkańców Warszawy. Ceremonie pogrzebowe trwały od 17 do 22 grudnia 1922 roku i w każdej z nich uczestniczyły tłumy Polaków. Już pierwszego dnia na trasie przejazdu konduktu żałobnego stało około pół miliona osób. Na Zamku Królewskim, gdzie 20 grudnia wystawiono trumnę ze zwłokami, hołd zamordowanemu prezydentowi oddały setki tysięcy Polaków.

Uroczystości pogrzebowe Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w dniach 13 - 18 maja 1935 roku stały się manifestacją całego społeczeństwa. Oceniano, że były to największe uroczystości pogrzebowe w dziejach kraju. Marszałek był bowiem i wciąż jest otaczany najwyższą czcią jako symbol niepodległości Polski. Uroczystości żałobne gromadzące setki tysięcy osób obyły się w Warszawie, Krakowie oraz w Wilnie, gdzie pochowano serce marszałka.

Ceremonia pogrzebowa Stefana Wyszyńskiego, nazwanego potem Prymasem Tysiąclecia odbyła się 28 maja 1981 roku. Pogrzeb ten określano jako królewski. Uczestniczyli w nim najwyżsi hierarchowie Kościoła katolickiego z wieku krajów Europy oraz przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich. We mszy świętej uczestniczyły dziesiątki tysięcy osób.

REKLAMA

 

 

'' Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Wikipedia

Ostatnim tragicznym wydarzeniem, które zgromadziło na ulicach stolicy setki tysięcy osób, były dni poprzedzające odnalezienie ciała, a następnie pogrzeb księdza Jerzego Popiełuszki. Kapelan NSZZ Solidarność został pochowany 3 listopada 1984 roku na terenie parafii św. Stanisława Kostki, gdzie nauczał i podtrzymywał na duchu rodaków w okresie stanu wojennego. Grób stał się celem licznych pielgrzymek i oficjalnych wizyt. Szacuje się, że w ciągu 10 lat miejsce to odwiedziło około 18 milionów ludzi.

 

Wielotysięczne tłumy Polaków odprowadzały na miejsce wiecznego spoczynku również innych wybitnych Polaków, którzy na zawsze pozostali w ich sercach i w pamięci, wśród nich między innymi Czesława Miłosza i Jacka Kuronia.

REKLAMA

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/W.Oleksiak/E.Leo/dok.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej