Izolacja naukowców na pustyni. Rusza ostatnia faza "marsjańskiego" eksperymentu
Europejscy naukowcy prowadzący eksperyment kosmiczny na Półwyspie Arabskim zostaną dzisiaj odizolowani od świata. Pobyt na pustyni Dhofar w Omanie ma symulować warunki jakie panują na Marsie.
2018-02-08, 10:48
Posłuchaj
Okres izolacji naukowców będzie trwał trzy tygodnie. Zamknięci w 120 metrowej bazie na pustyni będą mogli kontaktować się tylko z Austriackim Forum Przestrzeni, które przygotowało eksperyment. W symulacji wyprawy na Czerwoną Planetę bierze udział międzynarodowy zespół naukowców. Celem eksperymentu jest sprawdzenie jakie trudności mogą napotkać astronauci przygotowujący się do przyszłej, załogowej misji na Marsa.
Naukowcy testują specjalistyczne kombinezony, pojazdy, roboty i drony. Dr Carmen Kohler tłumaczyła dziennikarzom, że nawet spacerowanie po pustynnych wydmach w ważącym 50 kilogramów kombinezonie jest dla niej wyzwaniem. Warunki pustyni Dhofar przypominają te, które panują na Marsie, także jeśli chodzi o jakość znajdującego się tam osadu.
Międzynarodowa grupa naukowców ma nadzieję, że wyniki eksperymentu zostaną w przyszłości wykorzystane w czasie pierwszego lotu na Marsa. Przygotowanie tej wyprawy kosztowało pół miliona euro.
mr
REKLAMA
REKLAMA