Szef MON: polski rząd zadowolony z proponowanych zmian w dowodzeniu NATO
Nowa struktura dowodzenia NATO wzmocni zarówno Sojusz, jak i Polskę. Tak uważa minister obrony Mariusz Błaszczak. Szefowie resortów obrony krajów Paktu podjęli w Brukseli decyzję o utworzeniu dwóch nowych dowództw.
2018-02-14, 20:20
Posłuchaj
Szef MON: proponowane zmiany w dowodzeniu NATO to bardzo dobry kierunek (IAR)
Dodaj do playlisty
Pierwsze z nich ma być zlokalizowane w Ameryce Północnej i służyć do sprawnego przerzutu wojsk przez Atlantyk drogą powietrzną oraz morską. Drugie dowództwo ma znaleźć się w Europie i pomagać w sprawnym przemieszczaniu wojsk i sprzętu na kontynencie. Decyzji o dokładnej lokalizacji centrów jeszcze nie ma, ale nieoficjalnie dyplomaci NATO przyznają, że dowództwa mogą zostać umieszczone w Norfolk i w Niemczech.
PolskieRadio.pl
Polski minister obrony, który reprezentuje Warszawę na spotkaniu w Brukseli, uważa, że przez ostatnie lata Sojusz rozbrajał się i tym samym osłabiał. Mariusz Błaszczak powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli, że nowa struktura dowodzenia jest bardzo ważną zmianą w NATO. “To jest w naszej, polskiej ocenie bardzo dobry kierunek. Po wielu latach takiego wycofywania się z rozwoju NATO, zmniejszano pieniądze, procent budżetowy wydawany na obronność, wycofywano dowództwa” - powiedział szef MON.
REKLAMA
Szczegóły nowej strutkury w czerwcu
Powiązany Artykuł

NATO będzie miało dwa nowe dowództwa
Ministrowie przyjęli dzisiaj jedynie ogólne założenia nowej struktury, a szczegóły będą znane w czerwcu. Politycy zdecydowali też o utworzeniu na terenie Belgii centrum do walki w cyberprzestrzeni. Wojskowi planiści szacują, że po zmianach w strukturach dowodzenia Sojuszu będzie pracować co najmniej tysiąc osób więcej niż obecnie.
Polska będzie starać się o dowództwo armijne. Dzisiaj w Brukseli ministrowie podjęli jedynie decyzję o wpisaniu do dokumentów, że powołanie takiego dowództwa nie jest wykluczone. Pytany o to przez dziennikarzy minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że kwestia nie jest zamknięta. “Sprawa nie została przesądzona. My oczywiście podtrzymujemy, ja zgłosiłem naszą ofertę. Uważamy, że mamy odpowiednie doświadczenie. Ale oczywiście to nie jest sprawa najważniejsza. Najważniejsze jest to, że NATO wzmacnia się, ponownie staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się napastnikowi, zagrożeniom” - dodał.
W czasie posiedzenia ministrów obrony w Brukseli minister Mariusz Błaszczak spotkał się także ze swoimi odpowiednikami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Chorwacji i Rumunii.
koz
REKLAMA
REKLAMA