Sprawa pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel części rodzin

Część rodzin smoleńskich apeluje o niewłączanie sprawy pomnika ofiar katastrofy do politycznych sporów. Przedstawiciele rodzin mówili o tym na spotkaniu z dziennikarzami przed Pałacem Prezydenckim. 

2018-02-24, 19:50

Sprawa pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej. Apel części rodzin
Znicze przed Pałacem Prezydenckim po katastrofie smoleńskiej. Foto: praszkiewicz/shutterstock.com

Grzegorz Januszko - ojciec stewardesy Natalii Januszko, najmłodszej ofiary katastrofy - nie chce, by kwestia pomnika była tematem przed wyborami samorządowymi w Warszawie. Według niego, jest to apel sporej części rodzin, która chciałaby, aby pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej nie stał się osią sporu politycznego.

Powiązany Artykuł

Smoleńska_KAT_1200_DOB.jpg
Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Sławomir Melak - brat Stefana Melaka uważa, że prace nad budową pomnika powinny być kontynuowane, a obecna lokalizacja monumentu na Placu Piłsudskiego jest godnym miejscem. - Każde miejsce, które byłoby wybrane, na pewno byłoby torpedowane. Dlatego uważam, że należy zacząć budować - powiedział. 

Przedstawiciele rodzin smoleńskich podkreślają, że pomnik powstaje ze środków społecznych. Wojewoda mazowiecki wydał już pozwolenie na budowę.

REKLAMA

Decyzja o lokalizacji

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział, że pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego. 

Powiązany Artykuł

hanna gronkiewicz-waltz 1200 free
Prezydent Warszawy o budowie pomnika smoleńskiego: narusza przepisy prawa

W czerwcu 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wniosek o przekazanie mu zarządzania nad Placem Piłsudskiego, w celu organizowania na nim uroczystości, w tym uroczystości państwowych. W październiku 2017 r. ówczesny minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o przekazaniu placu do dyspozycji wojewody. 31 stycznia Mazowiecki Urząd Wojewódzki poinformował, że przejął zarządzanie pl. Piłsudskiego - protokół przekazania został podpisany jednostronnie, bo na spotkaniu nie było przedstawiciela prezydent Warszawy. Ratusz zaznaczył, że sprawa nie jest zamknięta, bo nie ma podpisu reprezentanta miasta. 

W niedzielę wiceprezydent stolicy Michał Olszewski poinformował, że władze Warszawy złożyły w tej sprawie odwołanie do ministra infrastruktury.

dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej