Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody z udziałem Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w centralnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe jest hołdem dla walczących z komunistycznym reżimem w latach 1944-1963.
2018-03-01, 07:19
Posłuchaj
Przed południem Andrzej Duda złoży wieńce przy budynkach dawnej katowni NKWD i UB na stołecznej Pradze oraz byłego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie otworzy wystawę upamiętniającą torturowanych tam więźniów politycznych.
Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że także dawna siedziba bezpieki na Pradze została odzyskana dla polskiej pamięci. - Wydawało się, że to miejsce może zniknąć a deweloper postawi tam dom mieszkalny. To miejsce staje się miejscem upamiętnienia męczeństwa Polaków. Po wielu latach Strzelecka stanie się miejscem muzealnym - zapewnił Wojciech Kolarski.
Powiązany Artykuł
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny
W południe prezydent wręczy odznaczenia państwowe a dwie godziny później nominacje generalskie. Po południu Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach w dawnym więzieniu mokotowskim i przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wojciech Kolarski przypomniał, że właśnie na filarze Grobu, z inicjatywy prezydenta, zawisła tablica upamiętniająca żołnierzy wyklętych.
Społeczna świadomość Dnia Pamięci
- Tym samym, w sposób symboliczny, ta formacja wojskowa znalazła się wśród innych formacji różnych epok, pokoleń polskiej armii. W sposób symboliczny żołnierze wyklęci powrócili, podziemna armia powróciła - powiedział.
REKLAMA
Prezydencki minister dodał, że żołnierze antykomunistycznego powstania stanowią "kolejny łańcuch pokoleń walczących o wolność". - Uroczystość 1 marca pokazuje, że dla nas święto żołnierzy wyklętych jest świętem polskiej wolności. Oddając hołd ich bohaterstwu, wyrażamy im wdzięczność, a jednocześnie sami możemy sobie uświadomić jaką wartością dla nas jest wolna Polska mówił Wojciech Kolarski.
Prezydencki minister dodał, że z badań wynika, iż Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wpisał się w społeczną świadomość. - To święto zawdzięczamy sami sobie. To Polacy wywalczyli 1 marca jako dzień pamięci żołnierzy wyklętych - powiedział Wojciech Kolarski.
Hołd dla żołnierzy drugiej konspiracji przypada w rocznicę komunistycznego mordu na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", w tym jego prezesie - podpułkowniku Łukaszu Cieplińskim "Pługu".
koz
REKLAMA
REKLAMA