"Wcześniejsze rozwiązanie KRRiT jest przesądzone"

2010-05-29, 13:22

"Wcześniejsze rozwiązanie KRRiT jest przesądzone"

Politycy są podzieleni w ocenie dalszych losów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wczoraj senat odrzucił sprawozdanie KRRiT.

Jarosław Gowin z PO uważa, że przyszła pora aby odpartyjnić media publiczne. Przypomniał, że jego partia od dawna krytycznie ocenia sytuację w mediach oraz działalność Krajowej Rady. Gowin uważa, że wcześniejsze rozwiązanie Rady jest już przesądzone.

Jarosław Kalinowski z PSL ma jednak obawy, że nie będzie to zwykłe odpolitycznienie Polskiego Radia i Telewizji. Wyraził jednak nadzieję, że nie skończy się to tak, że jeden układ polityczny zastąpi drugi. W ocenie Kalinowskiego wszystkie partie parlamentarne powinny w tej sprawie dojść do kompromisu.

Adam Bielan z PiS jest przekonany, że PO dąży do rozwiązania KRRiT, co w jego ocenie jest zamachem na media publiczne. W jego ocenie Platforma krok po kroku zdobywa kolejne instytucje i po przejęciu mediów kontrolowałaby już wszystko.

Podobnego zdania jest Bartosz Arłukowicz z SLD, który uważa, że Platforma Obywatelska postanowiła przejąć kontrolę nad kolejną sferą życia publicznego. Wyraził jednak nadzieję, że PO zdecyduje się na przeprowadzenie debaty publicznej nad tym, jak media publiczne powinny wyglądać. Arłukowicz przypomniał, że Polskie Radio i Telewizja powinny istnieć ze względu na to, że mają misję, której nie można wymagać od mediów komercyjnych.

Jeżeli sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostanie odrzucone przez Sejm i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego, będzie to oznaczało rozwiązanie Rady przed końcem jej kadencji.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Polecane

Wróć do strony głównej