Konrad Szymański: wiele państw chce polubownego zakończenia sporu Polski z KE

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział w Brukseli, że duża grupa unijnych krajów oczekuje polubownego zakończenia sporu Polski z Komisją Europejską wokół reformy wymiaru sprawiedliwości.

2018-03-16, 13:10

Konrad Szymański: wiele państw chce polubownego zakończenia sporu Polski z KE

Posłuchaj

Wiceszef MSZ o sporze Polski z Komisją Europejską (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Bruksela w grudniu zakwestionowała te reformy uznając, że są zagrożeniem dla niezawisłości sądów. Rozpoczęła wtedy procedurę związaną z artykułem 7 unijnego traktatu i poinformowała, że wyśle wniosek do państw członkowskich o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Do poparcia takiego wniosku potrzeba 22 krajów.

"Taki scenariusz jest gorszy dla samej Unii Europejskiej"

Wiceminister Konrad Szymański powiedział, że wiele państw chce tego uniknąć. - Jest w Unii Europejskiej bardzo duża grupa państw, która chciałaby niekonfrontacyjnego załatwienia tej sprawy. Chciałaby po prostu uniknięcia głosowania. My jesteśmy gotowi również na taki scenariusz ostrzejszy, zakładający głosowanie, ale podzielamy opinie wielu państw, że taki scenariusz jest gorszy dla samej Unii Europejskiej - dodał.

Wiceszef polskiej dyplomacji rozmawiał z dziennikarzami w Brukseli, w przerwie seminarium, które jest poświęcone reformom sądownictwa w Polsce.

Seminarium dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Szymański, rozpoczynając seminarium, zadeklarował gotowość polskich władz do kontynuowania dialogu o praworządności z Komisją Europejską i państwami członkowskimi. - Dialog ten powinien opierać się na zrozumieniu przez naszych europejskich partnerów potrzeby i istoty reformy - podkreślił wiceminister.

Szymański wyraził nadzieję, że "państwa członkowskie wyrobią sobie własną opinię w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce".

REKLAMA

Wiceszef MSZ zaprezentował w Brukseli Białą Księgę w tej sprawie przygotowaną przez rząd. Mówił też, między innymi, że reformy są odpowiedzią na problemy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, z którymi sam nie potrafił sobie poradzić. Są to: nieefektywność, przewlekłość spraw sądowych, wysokie koszty, niewydolna i rozbudowana biurokracja.

W delegacji na seminarium w Brukseli, oprócz wiceszefa MSZ-tu, są eksperci z kancelarii premiera i Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu Białą Księgę premier Mateusz Morawiecki przekazał przewodniczącemu Komisji Europejskiej i jego zastępcy. Polska ma też w tym miesiącu odpowiedzieć pisemnie na zarzuty Brukseli dotyczące zagrożenia dla niezawisłości sądownictwa i wezwanie do zmian przyjętych reform.

mg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej