Debata w Sejmie po expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zapewniał, że nie będzie "Polexitu", a członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest dla rządu "kluczowe". W Sejmie zakończyła się debata po expose szefa MSZ.

2018-03-21, 17:55

Debata w Sejmie po expose szefa MSZ Jacka Czaputowicza
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz odpowiada na pytania po expose dotyczącego polityki zagranicznej rządu w 2018 roku. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj

Jacek Czaputowicz o polskiej polityce zagranicznej - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. W swoim wystąpieniu wskazał między innymi, że "zagrożeniem dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jest polityka Rosji".

16.20

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że "zadziwiają go" słowa o pogorszeniu relacji Polski z Niemcami. Wcześniej, poseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Halicki przekonywał, że deklaracje i zapewnienia składane przez rząd nie odpowiadają rzeczywistości. Wskazywał na dowody pogorszenia relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

16.00

- Dużym sukcesem było osiągnięcie miejsca niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Już pierwszy rząd PiS podjął decyzję o staraniach, ale Radosław Sikorski zrezygnował z tego - mówił poseł PiS Witold Waszczykowski.

15.40

Szef MSZ odpierał też zarzuty opozycji, która twierdziła, że PiS koncentruje się na przeszłości. - Gdy prowadzimy współczesną politykę zagraniczną nie możemy się odrywać od historii - mówił Jacek Czaputowicz. - Historia jest częścią współczesności, dlatego nie zgodzę się z zarzutem, że PiS koncentruje się na przeszłości natomiast nie patrzy w przyszłość. Żeby prawidłowo prowadzić politykę zagraniczną w przyszłości musi ona być zakorzeniona w dorobku historycznym kraju - podkreślił.

REKLAMA

15.20

Jacek Czaputowicz nie zgodził się też z tezą przedstawioną przez szefową Nowoczesnej Katarzynę Lubnauer, która stwierdziła, że można odnieść wrażenie, iż PiS dąży do Polexitu. Na pewno nie zgodzę się z tezą jakoby klub PiS, czy partia, czy ja, byli mentalnie poza UE - zaznaczył. - Jeśli ja mówię z tej trybuny, że jesteśmy za silną, zjednoczoną Unią Europejską, to mówię po prostu prawdę. Ale Unią taką, która uwzględnia interesy wszystkich państw, w tym interesy Polski. Unią, która się opiera na czterech swobodach, która opiera się na konkurencyjności i która bierze pod uwagę głos obywateli - dodał Czaputowicz.

15.00

- Rząd broni interesów Polski w Europie i w świecie, broni polskiej racji stanu. Zasługuje na wsparcie i z tą polityką się utożsamiam, tak jak i z polityką klubu Prawa i Sprawiedliwości - mówił Jacek Czaputowicz w trakcie debaty sejmowej. Szef MSZ odniósł się też do wcześniejszej wypowiedzi szefa PO Grzegorza Schetyny, który podczas debaty stwierdził m.in. że polityka zagraniczna rządu jest polityką konfliktu, braku szacunku w Unii Europejskiej oraz złych relacji z Zachodem i ze Wschodem.

14.40

- Trudno się zgodzić z zarzutem, że my prowadzimy politykę konfliktu ze wszystkimi. Nie. Celem Polski jest współpraca, ale czasami jest tak, że nasze interesy się różnią. Wówczas, jeżeli bronimy zdecydowanie polskich interesów, następuje zderzenie interesów i wówczas te pewne konflikty występują - zaznaczył Jacek Czaputowicz. Wskazał, że taka sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o prawo Polski do reformy systemu sądownictwa. - Istotą dyplomacji jest konflikt i rozwiązywanie tych konfliktów - podkreślił minister.

REKLAMA

14.20

Rafał Trzaskowski ocenił, że "diagnoza stosunków międzynarodowych ministra spraw zagranicznych ma się nijak do polityki Prawa i Sprawiedliwości. Według niego obecny rząd w kontekście polityki zagranicznej "przegrywa na wszystkich frontach". Poseł PO dodał, że "dziwi się, że Jacek Czaputowicz zdecydował się firmować te politykę swoim nazwiskiem".

Po tym wystąpieniu szef MSZ zabrał głos. Przekonywał, że utożsamia się z polityką zagraniczną rządu.

14.00

Jacek Czaputowicz powiedział na konferencji prasowej w Sejmie po expose, że we wtorek rozmawiał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Stwierdził, że ich relacje są dobre. Zaznaczył, że polityka zagraniczna musi mieć oparcie w parlamencie, a "tu rola większości parlamentarnej i prezesa PiS jest podstawowa".

REKLAMA

13.45

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zadeklarował, że Polska jest gotowa, by wraz z Komisją Europejską przeanalizować zmiany w sądownictwie. Minister spraw zagranicznych, pytany przez dziennikarzy w Sejmie, przyznał, że z perspektywy Komisji Biała Księga zmian w wymiarze sprawiedliwości to odpowiedź "być może niezadowalająca".

Czaputowicz podkreślił, że odpowiedź rządu na rekomendacje Komisji wychodzi z założenia, że to, co jest w Białej Księdze jest właściwe. Przedstawiono tam między innymi przykłady podobnych rozwiązań w systemach sądownictwa innych europejskich państw. - Niesłychanie trudno jest zmieniać system sadownictwa w trakcie, kiedy dopiero jest on wprowadzany w życie - mówił szef dyplomacji. Nie wykluczył, że po pewnym czasie będzie można dokonać oceny skuteczności wprowadzonych reform.

13.30

Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej w Sejmie był pytany, czy jest gotów na współpracę z opozycją. Zaznaczył, że z opozycją odbył dobrą dyskusję między innymi na sejmowej komisji spraw zagranicznych dot. środowej informacji o polityce zagranicznej rządu w 2018 roku. - Dostrzegam pewną ciągłość działania. Dzisiaj pan przewodniczący Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę podczas sejmowej debaty, że jeśli chodzi o staranie Polski w niestałym członkostwie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, rozpoczęła to Platforma Obywatelska, sukces przypadł teraz. Dostrzegamy to - mówił szef MSZ.

- Podobnie, to nie padło, ale też przygotowania do modernizacji sił zbrojnych, szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku. To jest pewna kontynuacja polityki - dodał. Czaputowicz podkreślił, że tam, gdzie interesy rządu są wspólne z opozycją, chciałby współpracować, ponieważ jest to szansą na realizację tych interesów.

13.00

- Nie obrażajmy siebie i innych, tylko zajmijmy się o dbaniem o interesy, które mamy do załatwienia z innymi krajami - powiedział Piotr Apel. Wskazał na wagę dobrych relacji Polski z sojusznikami, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa.

- Przede wszystkim nie obrażajmy siebie i innych, tylko dbajmy o nasze interesy. Zajmujmy się nie słowami, a dbaniem o interesy, które mamy do załatwienia z innymi krajami. To jest kluczowe w realizacji polityki zagranicznej - ocenił poseł Kukiz'15. Dodał, że szczególnie ważne są "dobre kontakty" Polski w sprawach bezpieczeństwa. - Potrzebny jest bardzo dobry kontakt z Waszyngtonem, z Londynem, być może nawet z Budapesztem, ale także z Paryżem, Berlinem i Brukselą - wymienił Apel.

REKLAMA

12.45

Poseł Kukiz'15 Piotr Apel powiedział, że kluczowym elementem polskiego bezpieczeństwa jest członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wyraził jednocześnie zaniepokojenie faktem, że w roku ubiegłym polskie władze nie wywiązały się z zaleceń NATO, by na obronność wydatkować co najmniej 2 procent PKB.

12.30

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego zarzucił rządowi nieudolność i wiele gaf w polityce zagranicznej. Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że MSZ nie działa w interesie kraju. Jego zdaniem, uchwalenie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej doprowadziło do pogorszenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, które są jednym z głównych gwarantów bezpieczeństwa Polski.

Lider ludowców podkreślił, że polska dyplomacja nie zdołała doprowadzić do pomyślnego zakończenia żadnej z najważniejszych dla kraju spraw: zablokowania budowy gazociągu Nord Stream 2, przyjęcia korzystnych rozwiązań w sprawie pracowników delegowanych, zabezpieczenia interesów Polaków w Wielkiej Brytanii czy poskromienia tendencji nacjonalistycznych na Ukrainie. Prezes PSL zapowiedział, że jego klub będzie głosował za odrzuceniem informacji ministra Czaputowicza.

12.15

- Rząd uprawia dramatycznie groźną dla Polski "nowogrodzką politykę zagraniczną". Nieudolną, nieuświadomioną, bez celu i kierunku, bez sensu - powiedziała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Jej zdaniem, można odnieść wrażenie, że PiS dąży do Polexitu.

W ocenie Lubnauer, Polska miała szansę być "rozgrywającym" i jednym z najważniejszych graczy w Unii Europejskiej. - Zamiast tego, jesteśmy największym problemem UE, krajem w stosunku do którego pierwszy raz w historii stosuje się art. 7 traktatów europejskich. To wstyd i hańba - oceniła.

REKLAMA

12.00

Katarzyna Lubnauer powiedziała, że patrząc na politykę międzynarodową przez ostatnie 2,5 roku, można odnieść wrażenie, że rząd dąży do Polexitu. - Powiem więcej, mentalnie PiS już dawno jest poza UE - dodała. Szefowa Nowoczesnej wskazywała, że "mimo szczucia, zohydzania Unii Europejskiej" przez polski rząd, poparcie dla Wspólnoty w społeczeństwie jest wyjątkowo wysokie i wynosi 87 proc". - Polacy nie dadzą się odepchnąć od Unii Europejskiej i Europy - podkreśliła.

11.45

Grzegorz Schetyna, były szef MSZ, a obecnie przewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych, nie zgodził się z tezą, że pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie. - Rozumiem, że to jest pańskie oczekiwanie, ale jest akurat zupełnie przeciwnie - powiedział lider Platformy Obywatelskiej. Dodał, że rządy PiS zniszczyły pozycję Polski i atrakcyjność naszego kraju, i Polska nie ma wpływu na najważniejsze decyzje.

Schetyna wytykał rządowi, że jest skonfliktowany z wieloma państwami. Przekonywał, że polska polityka zagraniczna wymaga nowego otwarcia. - Musi być scenariusz na nowy początek polskiej polityki zagranicznej i ma pan na to szansę - mówił przewodniczący PO.

11.30
Na sejmową mównicę wyszedł lider PO Grzegorz Schetyna. - To, co rząd robi z polityką zagraniczną, to jest wstyd - powiedział. - Pan jest notariuszem tej złej polityki - zwrócił się do ministra Czaputowicza.

REKLAMA

11.15

Przedstawiając stanowisko Prawa i Sprawiedliwości posłanka Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że PiS odnosi się pozytywnie do wystąpienia szefa polskiej dyplomacji. Powiedziała, że celem polityki zagranicznej Polski powinno być dążenie do zajęcia jak najlepszego miejsca wśród innych państw. Gosiewska podkreśliła, że polityka zagraniczna rządu PiS jest polityką "naprawdę dobrej zmiany". - Po ośmiu latach rządów zwolenników "murzyńskości" sytuacja była trudna, wszyscy przyzwyczaili się, że Polska nie broni swych interesów. PiS jest za odrzuceniem kompleksów - dodała.

10.45

- W wystąpieniu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza ucieszyło mnie podkreślenie współdziałania prezydenta, premiera, szefa MSZ i parlamentu w sprawie budowania relacji międzynarodowych - mówił na konferencji w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że expose ministra spraw zagranicznych było wyjątkowe, ze względu na przypadające na 2018 r. 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. - Jestem bardzo zadowolony z tego wystąpienia i bardzo wysoko je oceniam - dodał.

Jak ocenił prezydent, szef MSZ wyczerpał "praktycznie wszystkie wątki" dot. polskiej polityki zagranicznej.

10.35

Po zakończeniu wystąpienia szefa MSZ Jacka Czaputowicza, który przedstawił informację o zadania polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku, w obradach Sejmu ogłoszona została półgodzinna przerwa. Tuż przed ogłoszeniem przerwy marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił, że poseł PO Jakub Rutnicki swoim zachowaniem na sali posiedzeń podczas wystąpienia szefa MSZ narusza powagę Sejmu.

REKLAMA

10.30

- Mam nadzieję, że moje wystąpienie posłuży Wysokiej Izbie do otwartej i odpowiedzialnej debaty politycznej prowadzonej w przekonaniu, że polityka zagraniczna jest sprawą narodową, a nie partyjną i jako taka powinna być wyłączona z rywalizacji stronnictw - powiedział Jacek Czaputowicz.

Na zakończenie swego expose szef MSZ podkreślił, że "dynamiczna sytuacja międzynarodowa w Europie i na świecie oraz wielość wyzwań i zadań spowodowały", że przedstawiona przez niego w środę Sejmowi informacja na temat zadań stojących przed dyplomacją polską w 2018 r. była dość obszerna. - Podyktowane to zostało także koniecznością czytelnego umotywowania stanowiska Rzeczpospolitej, w szczególności odniesieniu do toczącej się debaty nad przyszłością Unii Europejskiej - dodał.

10.20

- Niepodległa, demokratyczna i stabilna Ukraina jest z polskiego punktu widzenia niezbędnym elementem porządku i bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył szef MSZ. Ocenił jednak, że "wprowadzony przez Ukrainę zakaz ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów jest trudny do zrozumienia i utrudnia prowadzenie dialogu". Odnosząc się do tego zakazu minister powiedział, że "mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zostanie on uchylony".

10.15

 - Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek, są one polską własnością, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym - oświadczył Jacek Czaputowicz. - Będziemy również dążyć do odzyskania kluczowych dla polskiej historii archiwów, które są w posiadaniu Rosjan. Przykładem udanej współpracy było opracowanie przez polskich i rosyjskich badaczy materiałów edukacyjnych dla nauczycieli do nauki historii - podkreślił minister.

10.10
- Za niezbędne uznajemy utrzymanie dialogu politycznego z Rosją. Jego istotą nie może być jednak ignorowanie jej obecnej agresywnej polityki wobec Zachodu. Rosja w ostatnich latach naruszyła wiele traktatów - powiedział szef MSZ. - W interesie Polski i Europy leżą pragmatyczne stosunki z Federacją Rosyjską. Polska dyplomacja działa na rzecz wypracowania solidarnej i konsekwentnej polityki NATO i Unii Europejskiej wobec Rosji - oświadczył Jacek Czaputowicz.

- Nasze spójne stanowisko winno brać pod uwagę rosyjskie postępowanie zarówno wobec Unii i NATO, jak i poszczególnych państw członkowskich, naszych strategicznych partnerów oraz sposób przestrzegania przez Rosję prawa międzynarodowego - podkreślił. Za niezbędne - oświadczył minister - "uznajemy utrzymanie dialogu politycznego z Rosją". - Jego istotą nie może być jednak ignorowanie jej obecnej agresywnej polityki wobec Zachodu. Rosja w ostatnich latach naruszyła wiele uroczyście przyjętych traktatów - powiedział szef MSZ.

- Uważamy, że podstawą rozwiązywania problemów w relacjach z Federacją Rosyjską muszą być realia w odniesieniu do dziedziny bezpieczeństwa militarnego, spraw transportowo-komunikacyjnych i energetycznych. Poszukiwanie rozwiązań jedynie w drodze ustaleń prawnotraktatowych nie wystarczy. Swoje stanowisko wobec Rosji będziemy wypracowywać wspólnie z naszymi sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej - zapowiedział Czaputowicz.

REKLAMA


10.00
- Naszym celem jest dalsze pogłębienie więzi w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi - mówił Jacek Czaputowicz. Jak dodał, Polska jest przeciwna jakimkolwiek krokom prowokującym powstawanie podziałów transatlantyckich. Szef polskiej dyplomacji jako jeden z celów swojej misji wskazał na "dalsze pogłębienie więzi w sferze bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi". Jak zaznaczył, rozwijana będzie "zarówno współpraca dwustronna, jak i współdziałanie na forach wielostronnych, przede wszystkim na forum NATO". Opowiedział się jednocześnie przeciwko "jakimkolwiek krokom prowokującym powstawanie podziałów transatlantyckich".

Czaputowicz oświadczył też, że Polska będzie dążyć do "bardziej trwałego zakotwiczenia elementów amerykańskich sił zbrojnych" na swoim terytorium. Jak podkreślił, "ważnym elementem obrony terytorium NATO przed potencjalnym atakiem" jest amerykańska baza w Redzikowie. Poinformował w tym kontekście, że Polska odnotowuje "opóźnienia techniczne w jej budowie, które strona amerykańska sygnalizowała już od połowy stycznia bieżącego roku". - Oczekujemy na szczegółowe informacje w tej kwestii - dodał minister.

9.55
- Chcemy uczestniczyć w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego. Jesteśmy jednak przeciwni narzuceniu systemu obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców - oświadczył Jacek Czaputowicz. Szef MSZ podkreślił, że Polska chce "uczestniczyć w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego". - Jesteśmy jednak przeciwni narzuceniu systemu obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że kierują się oni do tych państw, które są w stanie zapewnić im lepsze warunki życia - stwierdził. Jak dodał, Polska pomaga społeczeństwom Bliskiego Wschodu w rozwiązaniu kryzysu w miejscu jego powstania. - Wraz z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej przeznaczyliśmy na ochronę granicy Libii 35 mln euro. W lutym biezącego roku premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Libanie, inicjując budowę domów dla syryjskich uchodźców. Respektujemy nasze zobowiązanie dotyczące procedur azylowych - mówił.

REKLAMA

9.50
- Z ubolewaniem przyjęliśmy decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury przewidzianej w art. 7 traktatu o UE - powiedział szef MSZ. - Bronimy naszego prawa do przeprowadzenia reform wymiaru sprawiedliwości zgodnych z oczekiwaniami Polaków - podkreślił. Jak zaznaczył minister, realizowane w Polsce zmiany w sądownictwie nie naruszają zasad demokratycznego państwa prawa, "a wręcz te zasady umacniają". Opowiedział się jednocześnie przeciwko pomysłom dot. powiązania dostępu do unijnych funduszy z oceną przestrzegania praworządności.

9.45
Szef resortu dyplomacji poinformował także, że w 2017 roku Wojsko Polskie brało udział w 13 misjach zagranicznych - siedmiu NATO-wskich (w Afganistanie i Kosowie, na Łotwie, w Rumunii i w państwach bałtyckich oraz szkoleniowej na Ukrainie i misji dowodzenia Stałym Zespołem Sztabowym), trzech prowadzonych przez Unię Europejską (w Gruzji, Bośni i Hercegowinie oraz w Republice Środkowej Afryki), dwóch koalicyjnych (w Kuwejcie i Iraku) oraz jednej bilateralnej - szkoleniowej na Ukrainie.

9.40
Minister Jacek Czaputowicz mówił również, że Polska opowiada się za utrzymaniem przez Sojusz Północnoatlantycki polityki "otwartych drzwi". - Chcemy rozwijać współpracę z państwami partnerskimi NATO, przede wszystkim z jego najbliższego otoczenia: Finlandią, Szwecją, Ukrainą, Mołdawią i Gruzją, z którymi łączy nas daleko posunięta zbieżność poglądów na naturę zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego - zaznaczył.

9.30
Jacek Czaputowicz poinformował, że celem dyplomacji polskiej jest zwiększenie sprawności działania Sojuszu. - Będziemy dążyć do zapewnienia sił wsparcia, umocnienia sojuszniczej mobilności, realistycznego planowania oraz przyspieszenia procesów decyzyjnych. Nasze propozycje w tym zakresie są obecnie przedmiotem uzgodnień sojuszniczych - dodał

REKLAMA

9.25
Szef resortu dyplomacji podkreślił, że Polska stała się państwem, które dostarcza wspólnego bezpieczeństwa, a nie tylko jest jego odbiorcą. Zwrócił uwagę na obecność polskich żołnierzy w misjach natowskich na Łotwie i Rumunii. - Polska będzie dążyć do zwiększenia obecności wojskowej i infrastruktury NATO w regionie, uznając, że tylko wiarygodne, oparte na realnej sile, odstraszanie może zapewnić nam pokój i bezpieczeństwo - oznajmił podczas przemówienia minister.

9.20
Jacek Czaputowicz mówił również, że bezpieczeństwo narodowe naszego kraju, oprócz oczywistego oparcia w systemie obronnym państwa polskiego, oparte jest na sile i spoistości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Zwrócił również uwagę na znaczenie naszej współpracy z innymi państwami w regionie. - We współpracy z Rumunią udało się zbudować solidarność państw, której wyrazem było powstanie "Bukaresztańskiej 9-tki". Zgłoszone przez tę grupę państw naszego regionu postulaty wojskowego wzmocnienia wschodniej flanki NATO zostały przyjęte na szczycie w Warszawie w 2016 r. i wdrożone w roku ubiegłym - dodał. Minister podziękował również sojusznikom Polski za obecność ich wojsk na naszym terytorium.

9.15
Szef resortu dyplomacji podkreślił, że bezpieczeństwo narodowe Polski jest najwyższym priorytetem polskiej polityki zagranicznej. - Stare hasło każdej rozsądnej dyplomacji: przede wszystkim bezpieczeństwo, jest zatem także i naszym drogowskazem - zaznaczył.

9.10
- Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - mówił szef MSZ. Jacek Czaputowicz przedstawił cztery tezy - dotyczące Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi, polityki wobec Rosji oraz pozycji Polski w świecie.

REKLAMA

9.05
- Na Polsce, jako na największym państwie w regionie, leży główny ciężar promocji i obrony zbieżnych z polskimi interesów naszych regionalnych partnerów - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polityki zagranicznej w 2018 roku.

8.55

Prezydent Andrzej Duda przybył przed godz. 9 do Sejmu, gdzie wysłucha informacji ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza na temat polityki zagranicznej rządu w 2018 roku.

mg/dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej