"Do pierwszej próby demontażu doszło już w 1956 roku". W Legnicy w końcu rozebrano pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej

W Legnicy rozebrano Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Monument przedstawiał żołnierza polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę. - Pomnik został zdemontowany na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej - powiedział rzecznik legnickiego magistratu Arkadiusz Rodak.

2018-03-24, 10:58

"Do pierwszej próby demontażu doszło już w 1956 roku". W Legnicy w końcu rozebrano pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej
Demontaż Pomnika Wdzięczności Armii Radzieckiej w Legnicy. Foto: Agata Rojewska/legnica.fm

Posłuchaj

Mieszkańcy Legnicy o rozebranym pomniku (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Pomnik znajdował się w ścisłym centrum Legnicy na placu Słowiańskim. Legnica w okresie PRL zwana była "Małą Moskwą", gdyż ulokowane tam było dowództwo i koszary Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej, zajmujące znaczny obszar miasta.

- Do pierwszej próby demontażu doszło już w 1956 roku – powiedział Stanisław Obertaniec, szef Radia Plus Legnica. – To była spontaniczna próba usunięcia monumentu. Mieszkańcy miasta próbowali obalić pomnik za pomocą ciągnika. Nie udało się to wówczas, Ursus nie dał rady, a demonstracja została rozpędzona przez milicję.


Pomnik od 1990 roku budził wiele kontrowersji, próbowano go wielokrotnie usunąć. – Najlepszy moment na pozbycie się tego symbolu sowieckiej okupacji był w 1993 roku, zaraz po wycofaniu z miasta oddziałów Armii Czerwonej. Wtedy się to nie udało, a później klimat polityczny się zmienił i było to szalenie trudne – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem PolskieRadio.pl Jolanta Kowalczyk z legnickiego klubu „Gazety Polskiej”. – Od kilkunastu lat organizowaliśmy regularne akcje pod pomnikiem. Wywieszaliśmy plakaty, rozdawaliśmy ulotki. W końcu nasze wieloletnie starania przyniosły skutek.

Rzecznik dodał, że figury z tablicami ze zdemontowanego pomnika trafią na początku do magazynów Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. - Później zaś do lapidarium, które powstanie w Muzeum Miedzi w Legnicy - powiedział. Gruz z cokołu pomnika ma trafić do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, gdzie zostanie zmielony. W operacji rozbiórki pomnika bierze udział 40-tonowy dźwig.

Figury pomnika zostały odlane w latach 50. ze spiżu. Ważą 3,5 ton. Monument powstał według projekt Józefa Guzego, odsłonięto go w 1951 r. Pomnik przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego trzymających na rękach dziewczynkę i ściskających sobie dłonie.

REKLAMA

ms, PolskieRadio.pl, legnica.fm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej