Za prace o Sybirze, psychiatrii w ZSRR. Po raz 25. wręczono "Nagrody Przeglądu Wschodniego"

"Nagrody Przeglądu Wschodniego" przyznawane są za najlepsze książki naukoweo tematyce wschodnioeuropejskiej 2017 roku. Uroczysta gala odbyła się w Sali Senatu Pałacu Kazimierzowskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Patronem medialnym nagrody jest Polskie Radio dla Zagranicy.

2018-03-24, 15:24

Za prace o Sybirze, psychiatrii w ZSRR. Po raz 25. wręczono "Nagrody Przeglądu Wschodniego"
Laureaci XXV Nagrody Przeglądu Wschodniego. Foto: Studium Europy Wschodniej UW

Posłuchaj

Nagrody za publikacje naukowe o tematyce wschodnioeuropejskiej. Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W kategorii "Dzieła krajowe" uhonorowano Albina Głowackiego za książkę "Na pomoc zesłańczej edukacji. Działalność wydawnicza Komitetu do spraw Dzieci Polskich w ZSRR (1943-1946)". Jak podkreślił laureat, pisał o Sybirakach dla Sybiraków. Wyjaśnił, że dzięki Komitetowi do spraw Dzieci Polskich w ZSRR, który był w pewnym sensie miniaturowym ministerstwem oświaty, dzieci polskich zesłańców mogły się uczyć języka ojczystego ze specjalnych podręczników. 

W kategorii "Dzieła zagraniczne" nagrodę otrzymali Kirył Koczegarow za "Rzeczpospolita a Rosja w latach 1680-1686. Zawarcie traktatu o pokoju wieczystym" oraz Aleksander Podrabinek za książkę "Dysydenci: nieuleczalnie nieposłuszni". W laudacji Zbigniew Gluza, twórca Ośrodka Karta, powiedział, że Aleksander Podrabinek jako pierwszy opisał, w jaki sposób Związek Sowiecki niszczył ludzi stosując psychiatrię represyjną i ostrzegł świat przed takim rodzajem zbrodni systemu totalitarnego.

Nagrodę w Kategorii: "Edycja Źródeł" odebrli  Dariusz Dąbrowski i Adrian Jusupović za "Kronikę halicko-wołyńską: kronika Romanowiczów"

Nagrodą Specjalną za całokształt badań, pracy i twórczości naukowej uhonorowano Annę Filipczak-Kocur z Opola, Mirosława Hrocha z Pragi oraz Andrzeja Poppego z Warszawy.

REKLAMA

"Nagroda Przeglądu Wschodniego" imienia Aleksandra Gieysztora trafiła do Biblioteki Polskiej w Paryżu.

30 czerwca 2018 roku zostaną wręczone pozostałe nagrody w kategorii "Popularyzacja problematyki wschodniej" dla Grzegorza Rąkowskiego za serię przewodników krajoznawczo-historycznych po Białorusi, Litwie, Polsce i Ukrainie.

Nagroda w kategorii "Dzieje Polaków na Wschodzie" trafi do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Lwowskiej Narodowej Naukową Biblioteki Ukrainy im. Wasyla Stefanyka za wieloletnią współpracę w udostępnianiu archiwów niezwykle ważnych dla dziejów Polaków na Wschodzie.

IAR/agkm

REKLAMA



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej