Mateusz Morawiecki w rozmowie z premierem Hrojsmanem: liczę, że Ukraina uchyli moratorium ws. ekshumacji
Liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie KPRM, w rozmowie telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.
2018-03-28, 20:02
Jak napisano w komunikacie, podczas rozmowy "szef polskiego rządu powiedział: liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie".
"W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje" - poinformowała KPRM.
W trakcie rozmowy - jak poinformowano w komunikacie - ukraiński premier zaprosił przedstawiciela rządu do udziału w Kyiv Security Forum, które odbędzie się 12-14 kwietnia.
Kancelaria premiera zaznaczyła, że szefowie rządów potwierdzili strategiczny charakter partnerstwa, które łączy nasze kraje, a Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera i będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Ukrainy.
Poruszono temat Nord Stream 2
O rozmowie poinformował na Facebooku także Hrojsman. "Omówiliśmy najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, a w szczególności sprawę nasilenia relacji gospodarczych i poszukiwań wzajemnie korzystnych decyzji na rzecz uregulowania kwestii problematycznych" - napisał ukraiński premier.
Hrojsman oświadczył, że podziękował polskiemu rządowi za wsparcie udzielane Ukrainie w przeciwdziałaniu realizacji rosyjskiego projektu Nord Stream 2 i zaprosił premiera Morawieckiego do złożenia wizyty w Kijowie.
"Korzystając z okazji życzyłem Mateuszowi Morawieckiemu wesołych Świąt Wielkanocnych, które Polska i Polacy będą obchodzili już w najbliższą niedzielę" - poinformował szef ukraińskiego rządu.
Między Warszawą i Kijowem od wiosny 2017 r. nasila się spór wokół zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy wprowadzonego przez ukraiński IPN. Zakaz został wydany po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu i wcześniejszych przypadkach niszczenia upamiętnień ukraińskich na terytorium Polski.
Podczas grudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Charkowie i jego rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką ustalono, że uregulowaniem tej sytuacji zajmie się polsko-ukraińska komisja ds. historycznych na czele z wicepremierami Pawło Rozenką i Piotrem Glińskim.
Kwestie historyczne
W lutym odbyło się w Warszawie spotkanie Glińskiego i Rozenki. MKiDN napisało w komunikacie po spotkaniu, że potrzebna jest kontynuacja rozmów celem stworzenia warunków do prowadzenia prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych oraz legalizacji upamiętnień na terytorium Ukrainy i Polski.
Po spotkaniu Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy wyraziła "głębokie rozczarowanie wynikiem rozmów między wicepremierami Ukrainy i Polski".
Kancelaria premiera poinformowała wówczas, że premier Mateusz Morawiecki w trakcie rozmowy z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką sprzeciwił się próbom, niedającego się niczym uzasadnić, zakazu władz ukraińskich prowadzenia poszukiwań, ekshumacji i godnego pochówku polskich ofiar konfliktów i represji.
IPN zawarł w poniedziałek porozumienie z Państwowymi Archiwami Obwodowymi - w Odessie, Winnicy i Chmielnickim na Ukrainie. Umowy przewidują udostępnienie polskim archiwistom tysięcy dokumentów dot. zbrodni NKWD popełnionej na Polakach w latach 1937-38 w Związku Sowieckim.
dcz
REKLAMA
REKLAMA