Jerozolima: katolicy rozpoczynają Triduum Paschalne
Tysiące katolików z całego świata rozpoczynają dzisiaj w Jerozolimie uroczystości Triduum Paschalnego. To najważniejszy dla chrześcijan czas w roku. Jest pamiątką męki i ukrzyżowania Chrystusa. W tym roku Wielkanoc zbiega się w czasie z żydowskim świętem Paschy dlatego władze Jerozolimy spodziewają się przyjazdu tysięcy gości z zagranicy, zarówno Żydów jak i chrześcijan.
2018-03-29, 09:01
Posłuchaj
Jerozolima przygotowuje się do świąt. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Dodaj do playlisty
Podobnie jak na całym świecie, tak i w Jerozolimie Triduum Paschalne rozpoczyna się czwartkową poranną mszą krzyżma. W Bazylice Bożego Grobu odprawi ją administrator apostolski Jerozolimy arcybiskup Pierbattista Pizzaballa. W trakcie mszy nastąpi obmycie nóg dwunastu mężczyznom. “Tutaj jest taka tradycja, że nogi są obmywane naszym studentom i naszym współbraciom franciszkańskim. Ale zdarzają się czwartki, tak jak w ubiegłym roku, kiedy obmywa się nogi biednym i ubogim, którzy tutaj mieszkają w Jerozolimie” - wyjaśnia przełożony Bazyliki Bożego Grobu, franciszkanin, ojciec Zacheusz Drążek.
Po południu franciszkanie, którzy w imieniu kościoła katolickiego administrują kościołami w Ziemi Świętej, przejdą w procesji do Wieczernika. W miejscu, gdzie Chrystus miał spożyć z uczniami Ostatnią Wieczerzę nie odprawia się mszy, gdyż nie pozwalają na to izraelskie przepisy.
PolskieRadio.pl
Modlitewne czuwanie w ogrodzie Getsemani
Wieczorem w ogrodzie Getsemani rozpocznie się modlitewne czuwanie. W miejscu, gdzie Chrystus miał modlić się przed pojmaniem, zgromadzą się wspólnoty katolickie z całego świata, w tym z Europy ale i z Azji czy Ameryki Łacińskiej.
REKLAMA
Jak relacjonuje z Jerozolimy wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, w uroczystościach rozpoczynających Wielkanoc uczestniczyć też będą palestyńscy chrześcijanie. To właśnie oni stanowią największą grupę wśród katolików, mieszkających na terenach izraelsko-palestyńskich. W Jerozolimie zabraknie natomiast w tym roku palestyńskich katolików ze Strefy Gazy. Według łacińskiego patriarchatu Jerozolimy, około 600 z nich ubiegało się o pozwolenie na przyjazd, ale izraelskie władze odmówiły.
Izraelskie władze nie podały na razie, ilu gości z zagranicy spodziewają się w najbliższych dniach. W ubiegłym roku na Wielkanoc i na Paschę do Izraela przyjechało około 180 tysięcy osób z całego świata.
koz
REKLAMA