"Die Welt": z powodu rosyjskich manewrów nerwowo na Bałtyku
Na Morzu Bałtyckim zrobiło się nerwowo z powodu rosyjskich ćwiczeń wojskowych w pobliżu polskiego i łotewskiego wybrzeża - pisze w czwartkowym artykule w "Die Welt" Pavel Lokshin. Zaznacza jednak, że na akwenie tym silniejszą flotą wojenną dysponuje NATO.
2018-04-05, 18:10
Jak odnotowuje Lokshin, manewry spotkały się z krytyką ministra obrony Łotwy Raimondsa Bergmanisa, który uznał je za "demonstrację siły". Zaniepokojenie wyraziła też Szwecja, która wydała ostrzeżenie dla statków cywilnych.
Zagrożenie "relatywnie małe"
Po aneksji Krymu Rosja "zwiększyła swoją obecność w przestrzeni powietrznej oraz morskiej Bałtyku", próbując "testować NATO" - czytamy w "Die Welt". Wśród krajów, które w ostatnich latach narzekały na naruszenia swojej integralności terytorialnej, w artykule wymieniono Szwecję, Finlandię oraz państwa bałtyckie.
Zagrożenie ze strony rosyjskiej Floty Bałtyckiej jest jednak "relatywnie małe", a państwa NATO wraz z Finlandią i Szwecją dysponują silniejszą flotą od Rosji na tym akwenie - ocenia autor artykułu. Wskazuje m.in., że "Niemcy i Duńczycy mają razem na Bałtyku 10 niszczycieli, a Rosjanie jedynie dwa".
Flota Bałtycka nie odgrywa dla Moskwy "priorytetowej roli" - zauważa Lokshin. Przypomina, że w podpisanej w ubiegłym roku przez prezydenta Rosji Władimira Putina strategii dla marynarki wojskowej Morze Bałtyckie nie jest "wymienione wprost".
REKLAMA
W ocenie Lokshina najważniejsza dla Moskwy jest Flota Północna. Jak odnotowuje, w bazie w Siewieromorsku, niedaleko granicy z Norwegią, stacjonują liczne okręty podwodne oraz jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow. "Kreml zdaje się bardziej przejmować bezpieczeństwem łączącej Europę z Azją trasy północnej", która z powodu zmian klimatycznych "stopniowo staje się komercyjnie użyteczna" - czytamy w "Die Welt".
"Takie operacje możliwe będą również w regionie Morza Bałtyckiego"
Lokshin wskazuje jednak, że za rządów Władimira Putina Rosja wzmacnia swój potencjał wojskowy w obwodzie kaliningradzkim. Znajdują się tam pociski kierowane ziemia-powietrze S-400 oraz zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych rakiety Iskander, co w opinii autora artykułu "jest problemem dla NATO". Jak zaznacza Lokshin, "kraje bałtyckie widzą w rosyjskiej ideologii zagrożenie oraz boją się rosyjskiej inwazji".
"Na Krymie i wschodzie Ukrainy Moskwa pokazała, że jest gotowa do niekonwencjonalnych operacji militarnych" - stwierdza Lokshin.
"Takie operacje możliwe będą również w regionie Morza Bałtyckiego" - konstatuje autor, precyzując, że chodzi o "mające na celu podzielenie NATO ataki na porty, rurociągi i okręty podwodne". Odnotowuje jednak, że zwiększona amerykańska obecność w regionie oraz miliardowe niemieckie i polskie wydatki na okręty wojenne "powinny powstrzymać Rosję od takich działań".
REKLAMA
Jak czytamy w "Die Welt", po zjednoczeniu Niemiec i wejściu do NATO Polski minęły czasy, gdy Morze Bałtyckie było rosyjskim "Mare Nostrum", a obecnie na dominację na tym akwenie Rosja "nie ma środków". "Wiele wskazuje jednak na to, że Moskwa na Bałtyku również w przyszłości pozostanie groźnym mąciwodą" - konkluduje Lokshin
dcz
REKLAMA