Elżbieta Rafalska: ustawowe zrównanie renty socjalnej z rentą minimalną
Przyszliśmy z konkretnymi propozycjami, jedna z nich dotyczy ustawowego zrównania renty socjalnej z rentą minimalną - powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas posiedzenia Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
2018-04-24, 13:20
Posłuchaj
Minister wskazała, że dotychczas renta socjalna wynosiła 84 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Poinformowała, że roczny koszt zrównania obu świadczeń to 540 mln zł. Podkreśliła przy tym, że już w roku 2017 renta socjalna, po raz pierwszy od wielu lat, wzrosła o 13 proc.
- Nie mówię tu tego, żeby komukolwiek wypominać, że podnieśliśmy tę kwotę, tylko żeby pokazać w sposób absolutnie wymierny, że w 2017 r. pamiętaliśmy też o osobach niepełnosprawnych i o podniesieniu minimalnej emerytury i że mamy dzisiaj kolejną propozycję. Chcielibyśmy, żebyście państwo nam po prostu zaufali i wierzyli w to, że kierujemy się chęcią docelowego, kompleksowego rozwiązania problemu osób niepełnosprawnych, ale taki program, taki projekt nie rodzi się z dnia na dzień - powiedziała Rafalska.
Minister rodziny przypomniała też jednocześnie programy realizowane przez rząd, z których korzystają m.in. osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich znalazły się m.in. program "Rodzina 500plus", czy program kompleksowego wsparcia rodzin "Za życiem", który nazwała "programem przełomowym". Przypomniała, że program ten zakłada m.in. realizację jednego z postulatów, który zgłaszają wszystkie środowiska osób niepełnosprawnych tj. tzw. opiekę wytchnieniową.
REKLAMA
Poczucie niesprawiedliwości
- Tylko we współpracy i zrozumieniu złożoności problemów osób niepełnosprawnych możemy wypracować kompleksowy program pomocy, który będzie odpowiadał też na bieżące problemy - powiedziała minister. Zapewniła, że choć pewnie popełniono "pewne błędy", to praca na rzecz osób niepełnosprawnych była w ministerstwie "na pewno prowadzona".
- Myślę, że wyzwań i bieżących problemów jest sporo. Liczę, że tylko w dobrej współpracy i rozumieniu złożoności problemów osób niepełnosprawnych możemy wypracować taki kompleksowy program - powiedziała Rafalska. Dodała, że musiał być to program, który będzie musiał też odpowiadać na bieżące wydarzenia i potrzeby.
- Widzę ile szkody zostało wyrządzonych z powodu bardzo pośpiesznych decyzji, złych rozwiązań prawnych - mówiła minister. Według niej, te złe rozwiązania "niezwykle zapętlają w pewną trudną sytuacje prawną". Jak wyjaśniła, związane jest to z tym, że w związku z wcześniejszymi rozwiązaniami różne grupy mają różne prawa nabyte. - To rodzi głębokie poczucie niesprawiedliwości. Chciałabym takich sytuacji uniknąć - dodała.
Pożyteczna krytyka
Szefowa MRPiPS, zaznaczyła, że oczywiście, rząd chce "gasić wszystkie pożary i wszystkie konflikty", ale jednocześnie ona jako minister odpowiada za całą politykę prowadzoną wobec osób niepełnosprawnych.
REKLAMA
- Być może ta komunikacja zewnętrzna, werbalna, może ten przekaz nie był wystarczająco mocny, może nie dotarł do ogółu jak bardzo zajmujemy się problemami osób niepełnosprawnych. Pewnie popełniliśmy błędny, ale taka praca w tym resorcie na pewno była prowadzona - podkreśliła.
Zwracając się do członków Rady powiedziała: "Dziękuję, że możemy korzystać z państwa doświadczeń, kompetencji, uwag, a również z krytyki". Dodała, że opowiada się za krytyką, z której ma wyniknąć jakaś wartość dodana, która będzie służyła osobom niepełnosprawnym.
"Działania wyrywkowe nie dadzą rezultatu"
- Potrzeby osób z niepełnosprawnościami są różne; wsparcie musi być zindywidualizowane, kompleksowe i skoordynowane, by działania dały rezultaty - oceniła z kolei przewodnicząca Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych Monika Zima-Parjaszewska. - Bez kompleksowości i koordynacji tej kompleksowości, działania wyrywkowe nie dadzą rezultatu włączenia do życia społecznego i zagwarantowania niezależnego życia – dodała.
Zrównanie renty socjalnej z minimalną jest jednym z postulatów rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy - wraz z podopiecznymi - od 18 kwietnia protestują w Sejmie. Oprócz tego protestujący domagają się m.in. wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.
REKLAMA
fc
REKLAMA