Piotr Gliński: kolekcja Czartoryskich to też jest nasza flaga, nasz symbol, nasz skarb, nasza tożsamość
– Kolekcja Czartoryskich to też jest nasza flaga, nasz symbol, nasz skarb, nasza tożsamość - powiedział wicepremier Piotr Gliński w wywiadzie dla TVP Kultura. – Dzięki takim symbolom jesteśmy lepiej zintegrowani jako wspólnota polityczna.
2018-05-01, 10:46
- Kolekcja książąt Czartoryskich to jeden z naszych symboli i skarbów narodowych – mówił Piotr Gliński – Musimy o nią dbać i tego strzec. Każdy Polak rozumie po co jest flaga narodowa i co ona obrazuje, dla czego ludzie umierali za te barwy biało-czerwone. Po to jest to wszystko byśmy, jako wspólnota polityczna lepiej funkcjonowali, żeby więzi pomiędzy nami były bliższe i naturalne. I do tego też jest potrzebna nasza najlepsza i najbardziej polska sztuka
- Kolekcja Czartoryskich to jest też nasza flaga, to jest też nasz symbol narodowy. To jest też nasza tożsamość, nasz skarb narodowy - podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Pod koniec grudnia 2016 roku ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego kupiło za sumę 100 mln euro należącą do Fundacji Książąt Czartoryskich kolekcję dzieł sztuki, w tym m.in. "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Cały zbiór liczy ponad 300 tysięcy obiektów, a do tego dochodzą jeszcze przejęte nieruchomości.
Kolekcja zawiera dwa najcenniejsze w polskich zbiorach obrazy. Obok wspomnianej już "Damy z gronostajem" jest jeszcze "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![dama 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/cf0d0022-ed13-4256-80e2-9f82d62de907.jpg)
Nie tylko "Dama z gronostajem". Co zawiera kolekcja Czartoryskich?
Wśród obiektów bibliotecznych znajdują się również m.in. akt unii polsko-litewskiej w Horodle i akt hołdu pruskiego. Mamy też rękopisy "Roczników" Jana Długosza oraz archiwum Stanisława Augusta Poniatowskiego. W kolekcji znajdują się również korespondencja i teksty Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i innych twórców. Warto też przystanąć przy "Złotym Kodeksie Pułtuskim" z XI w. czy rękopisie "Pontyfikał bpa Erazma Ciołka" z początku XVI wieku.
W skład kolekcji wchodzą też niezwykle cenne pamiątki po ludziach, którzy zapisali się w historii naszego kraju. Są to m.in. żupan hetmana Stanisława Żółkiewskiego, tarcza tzw. "wróżebna" króla Jana III Sobieskiego, buława Michała Wiśniowieckiego, pieczęcie Michała Czartoryskiego, laska marszałka Stanisława Małachowskiego, gwóźdź z trumny Anny Jagiellonki, sarkofag z kręgiem Bolesława Chrobrego. czy pamiątki po Kościuszce. W kolekcji znajdziemy też chorągiew moskiewską wzięta pod Kłuszynem w 1610 r., czy piękną zbroję po hetmanie Mikołaju Sieniawskim.
Transakcja między Fundacją Książąt Czartoryskich a ministerstwem kultury objęła roszczenia do utraconych dóbr. W bazie strat wojennych jest ponad 800 obiektów związanych z kolekcją Czartoryskich, a wśród nich "Portret młodzieńca" Rafaela.
tvp.info, ms
REKLAMA
REKLAMA