Rozstrzygnięto konkurs "Orzeł Biały - nasza duma" organizowany przez Senat

Mateusz Sierżęga ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mrokowie i Weronika Sobczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie zwyciężyli w konkursie plastycznym "Orzeł Biały - nasza duma”. Jego organizatorem była kancelaria Senatu.

2018-05-07, 16:38

Rozstrzygnięto konkurs "Orzeł Biały - nasza duma" organizowany przez Senat

Posłuchaj

Stanisław Karczewski mówił, że Orzeł Biały to nasza duma, podobnie jak polska biało-czerwona flaga (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prace nadesłane przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych miały przedstawiać polskiego godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski mówił podczas uroczystości wręczenia nagród, że Orzeł Biały to nasza duma, podobnie jak polska biało-czerwona flaga. - To jest bardzo ważne, żebyśmy dbali o swoje barwy narodowe, godło i symbole - mówił marszałek i przypomniał, że jeszcze niedawno, w czasach PRL, nie można było uczyć się prawdziwej historii Polski, dlatego zachęcił zgromadzoną młodzież do jej poznawania.

Mateusz Sierżęga ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Mrokowie zajął pierwsze miejsce wśród uczniów szkół podstawowych. Swoją pracę narysował kredkami. Na jej pierwszym planie, pośrodku znajduje się polskie godło, a po bokach i na dole - różne postacie z historii Polski: husarze, kosynierzy, czy żołnierze.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Weronika Sobczyk z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Jej obraz namalowany farbami akwarelowymi przedstawia Orła Białego i ważne wydarzenia z historii Polski, na przykład koronację Bolesława Chrobrego, "Cud nad Wisłą" lub powstanie NSZZ „Solidarności”.

REKLAMA

- To była bardzo drobna, szczegółowa praca. Zazwyczaj takie lubię rysować. Jeśli chodzi o czas to robiłam ją praktycznie przez całe ferie zimowe - wyjaśniła Weronika Sobczyk.

Prace laureatów wyłoniono z pośród dziesięciu tysięcy nadesłanych przez uczniów z ponad 2,5 tysiąca szkół i ośrodków, które zgłosiły swój udział w konkursie.
Przewodniczącym pięcioosobowej komisji, która oceniła twórczość młodzieży był senator Jan Rulewski (PO).

mr


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej