Sejm: wszystkie kluby za podwyższeniem renty socjalnej. "Wspólnie przyczyniliśmy się do poprawy"

Wszystkie kluby parlamentarne popierają podwyższenie kwoty renty socjalnej, część ugrupowań złożyła poprawki. Wzrost z 865 do niemal 1030 złotych brutto miesięcznie zakłada rządowy projekt, nad którym debatował Sejm. Posłowie we wtorek mają też zająć się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.

2018-05-08, 17:12

Sejm: wszystkie kluby za podwyższeniem renty socjalnej. "Wspólnie przyczyniliśmy się do poprawy"

Posłuchaj

Posłanka PiS Bernadeta Krynicka o wydatkach na wsparcie niepełnosprawnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała, że propozycja zwiększenia renty socjalnej jest szybką odpowiedzią rządu nie tylko na postulat protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych, ale też na zgłaszane od wielu lat postulaty niepełnosprawnych. Minister zwróciła też uwagę na całość działań rządu w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym. Podkreśliła, że w latach 2015-17 wydatki na ten cel wzrosły o około 3 miliardy złotych. Przyjęto też program "Za życiem", na który mają zostać przeznaczone 3 miliardy sto milionów złotych w ciągu pięciu lat. Elżbieta Rafalska dodała, że rząd stara się pracować szybko, jeśli chodzi o pomoc osobom niepełnosprawnym. 

Poseł-sprawozdawca Teresa Wargocka z Prawa i Sprawiedliwości zwróciła uwagę, że podwyższenie renty socjalnej i zrównanie jej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy spełnia postulat rodziców i opiekunów niepełnosprawnych. Teresa Wargocka zwróciła uwagę na zgodność przedstawicieli wszystkich klubów w sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej co do konieczności wdrożenia proponowanych zmian.

- Ponieważ ustawa została przyjęta jednomyślnie przez wszystkich członków komisji, możemy stwierdzić, że wspólnie przyczyniliśmy się do poprawy warunków życia osób pobierających renty socjalne - powiedziała posłanka PiS.

REKLAMA

"Zaniedbania poprzedników"

Jej koleżanka klubowa Bernadeta Krynicka dodała, że rząd, spełniając jeden z postulatów protestujących w Sejmie, naprawia "zaniedbania poprzedników". Podkreśliła, że wydatki na osoby niepełnosprawne i ich opiekunów wzrosły niemal o trzy miliardy złotych.

- O 158 milionów zwiększono środki na rozwój środowiskowych domów samopomocy, a w zeszłym roku powstało ponad 430 nowych ośrodków. Podwyższono też o 1200 złotych na osobę roczne dofinansowanie dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej - powiedziała posłanka Krynicka.

W dobrym kierunku, ale tylko krok

Projekt popiera Platforma Obywatelska, choć jak mówiła jej posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, wzrost renty socjalnej to wyłącznie zasługa protestu rodziców osób niepełnosprawnych. Przyznała, że to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązuje on problemów osób niepełnosprawnych. - Skandalem jest to, że nie potrafiliście państwo zwołać wcześniej posiedzienia Sejmu i tej ustawy wcześniej przeprocedować - powiedziała posłanka Okła-Drewnowicz. Zarzuciła politykom PiS, że realizują tylko część postulatów uczestników protestu w Sejmie i przetrzymują ich w gmachu parlamentu. Posłanka podkreśliła, że jej partia liczy na konkretne rozwiązania.

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 mówiła, że rozpatrywanie tego projektu jest historyczną chwilą. Zgłosiła poprawkę zakładającą stopniowy wzrost renty socjalnej do 145 procent najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Posłanka podkreśliła, że rodzice osób niepełnosprawnych chcą mieć pewność, że ich dzieci będą miały zapewnione choćby 1300 złotych minimum socjalnego. Agnieszka Ścigaj zaapelowała, aby nie mieszać uczestników protestu w gry partyjne. 

REKLAMA

W imieniu klubu Nowoczesna posłanka tej partii Kornelia Wróblewska złożyła poprawkę zwalniającą rentę socjalną z konieczności odprowadzania podatku. Kornelia Wróblewska oświadczyła, że jej klub liczy na uwzględnienie zmian, wnoszących większe korzyści dla osób niepełnosprawnych będących w trudnej sytuacji materialnej. 

Dla kogo renta?

Przepisy, jeśli zostaną uchwalone, wejdą w życie od 1 września, z wyrównaniem od czerwca. Zmiany spowodują dodatkowe obciążenie budżetu kwotą około 540 milionów złotych w skali roku.

Do pobierania renty socjalnej upoważnione są osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia w trakcie nauki w szkole, w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej