Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał nagrodę Karola Wielkiego

Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał w czwartek w Akwizgranie nagrodę Karola Wielkiego za zasługi dla integracji europejskiej, wizję nowej Europy i zaangażowanie w walkę z nacjonalizmem i izolacjonizmem. 

2018-05-10, 15:59

Prezydent Francji Emmanuel Macron otrzymał nagrodę Karola Wielkiego
Emmanuel Macron Jest drugim urzędującym prezydentem Francji, który został uhonorowany tą nagrodą. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEK

Posłuchaj

Emmanuel Macron: razem z Francją jesteśmy przekonani, że potrzebujemy w Europie nowego otwarcia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jest drugim urzędującym prezydentem Francji, który został uhonorowany tą nagrodą. W 1988 roku otrzymał ją prezydent Francois Mitterrand, wspólnie z ówczesnym kanclerzem Niemiec Helmutem Kohlem. 

Po odebraniu nagrody Macron wezwał Europę do jedności i pełnej pewności siebie "europejskiej suwerenności" w obliczu coraz bardziej skomplikowanego świata i jednostronnych posunięć USA w takich kwestiach, jak zmiana klimatu i umowa z Iranem - relacjonuje Associated Press. 

Francuski prezydent uznał, że decyzja prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego była "błędem". Wyraził przekonanie, że porozumienie to jest najlepszym sposobem na kontrolowanie aktywności nuklearnej Iranu. 

REKLAMA

Kwestia finansowania Unii Europejskiej

- Ubolewam nad decyzją amerykańskiego prezydenta. Myślę, że to błąd - powiedział Macron niemieckim stacjom telewizyjnym. 

Prezydent podkreślił, że Europa musi umocnić swą suwerenność i nie może pozwalać na to, by jej kurs określały inne mocarstwa - relacjonuje niemiecka agencja dpa. W kontekście wycofania się USA z umowy z Iranem Macron powiedział: "Zdecydowaliśmy się doprowadzić do pokoju i stabilności na Bliskim i Środkowym Wschodzie". 

Macron powtórzył swe stanowisko, zgodnie z którym strefa euro powinna mieć własny budżet. Podkreślił, że Unia Europejska potrzebuje ambitniejszego finansowania, by wesprzeć obronę swych interesów i doprowadzić do ekonomicznej i fiskalnej konwergencji państw członkowskich. 

- Dlatego wierzę w silniejszą strefę euro, głębiej zintegrowaną, z własnym budżetem umożliwiającym inwestycje i konwergencje - powiedział. 

REKLAMA

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej