Noc Muzeów 2018. Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory

Już w sobotę 19 maja 2018 roku Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory publiczności. Po godz. 19.00 w Pałacu Staszica rozpocznie się Radiowa Noc Muzeów, podczas której będzie można usłyszeć i zobaczyć archiwalne materiały oraz wziąć udział w konkursach.

2018-05-18, 12:35

Noc Muzeów 2018. Archiwum Polskiego Radia udostępni swoje bogate zbiory
Siedziba Polskiego Radia w Warszawie. Foto: Małgorzata Sas/PR

Program przygotowany przez Archiwum Polskiego Radia na tegoroczną Noc Muzeów opracowany został w kontekście 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznic uruchomienia przedwojennych rozgłośni radiowych na kresach II Rzeczypospolitej w Wilnie, Baranowiczach i Lwowie.

Podczas Radiowej Nocy Muzeów będzie można wysłuchać archiwalnych nagrań m.in. wypowiedzi Józefa Piłsudskiego z 1924 roku zachęcającej Polaków do cieszenia się z odzyskanej wolności, a także patriotycznego wystąpienia Ignacego Jana Paderewskiego z 1940 roku. Wśród ciekawostek znajdzie się również nagranie z 1938 roku, w którym wileński dorożkarz opowiada o wkroczeniu wojsk polskich do Wilna w 1919 roku. Nie zabraknie również zachowanych oryginalnych nagrań z lat 30., z których odwiedzający dowiedzą się jak wilnianie spędzali wolny czas w 1938 roku. Goście będą mieli też możliwość wysłuchania audycji z cyklu "Wesoła Lwowska Fala" i żartów Szczepka i Tońka. Nagrania ubarwią muzyczne akcenty - piosenki w wykonaniu znanych artystów (m. in. Jana Kiepury), a całość oprawiona będzie archiwalnymi ilustracjami.

Archiwum Polskiego Radia przygotowało na tę noc również zabawy z mikrofonem – goście będą mogli spróbować swoich sił w roli spikera. Występ będzie rejestrowany, a każdy uczestnik otrzyma jego nagranie.

Wieczór zakończy koncert zespołu "Voice Band", który zaśpiewa utwory w stylu przedwojennych "rewelersów".

REKLAMA

– W programie Radiowej Nocy Muzeów znajdą się m.in. prezentacje multimedialne, w których podkreślimy rolę Polskiego Radia w odradzaniu się naszej państwowości, kultury i nauki – mówi Dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska. - Przedstawimy także początki polskiej radiofonii, która była jednym z najważniejszych cywilizacyjnych i edukacyjnych przedsięwzięć niepodległej Polski. Przypomnimy glosy dawnych spikerów, występy sławnych artystów, a także pierwsze transmisje radiowe. Nie zabraknie również quizu z nagrodami oraz przedwojennych szlagierów. Wydarzeniom tym towarzyszyć będzie wystawa strojów z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, zorganizowana we współpracy z Teatrem Telewizji Polskiej.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Radiowa Noc Muzeów 2018 organizowana przez Archiwum Polskiego Radia, Pałac Staszica ul. Nowy Świat 72, Sala Lustrzana w godz. od 19 do 24.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej