Airbus wycofał się z arbitrażu ws. Caracali

Prokuratoria Generalna poinformowała, że spółki Airbus cofnęły wezwanie na arbitraż wniesione przeciwko Polsce pod koniec ubiegłego roku. Jako przyczynę swojej decyzji, spółki wskazały wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 6 marca 2018 roku ws. Achmea. Inwestorzy nie zrzekli się roszczeń.

2018-05-18, 14:23

Airbus wycofał się z arbitrażu ws. Caracali
Spółki Airbus cofnęły wezwanie na arbitraż wniesione przeciwko Polsce ws. przetargu na śmigłowce Caracal. Foto: PAP/Paweł Jaskółka

Strona holenderska wniosła wezwanie na arbitraż przeciwko państwu polskiemu na podstawie umowy między Polską a Holandią o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji z 1992 roku. W wyroku z marca tego roku europejski trybunał stwierdził, że umowy arbitrażowe zawarte na podstawie tzw. wewnątrzunijnych umów BIT naruszają autonomię prawa Unii Europejskiej

Prokuratoria informuje, że Polska w odpowiedzi na wezwanie na arbitraż w grudniu ubiegłego roku podniosła zarzut braku jurysdykcji trybunału arbitrażowego do rozpoznania sprawy. W odpowiedzi strona polska podniosła kwestie związane ze sprzecznością umowy arbitrażowej z prawem UE.

W komunikacie Prokuratorii Generalnej czytamy również, że sprawa przeciwko Polsce była na początkowym etapie rozpoznania. Nie doszło jeszcze do pełnego ukonstytuowania się trybunału arbitrażowego.

Przetarg na śmigłowce dla polskiego wojska ogłoszono na początku 2012 roku. W kwietniu 2015 roku ówczesne kierownictwo MON wybrało śmigłowce Caracale oferowane przez spółki Airbusa. We wrześniu 2015 roku rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, od podpisania której uzależnione było zawarcie ostatecznego kontraktu. Na jesieni 2016 roku Ministerstwo Rozwoju zdecydowało o przerwaniu negocjacji offsetowych i zakończeniu rozmów.

REKLAMA

Uzasadniano to tym, że kontrahent "nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego".

pkur


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej