Jan Kasprzyk: Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości

Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości w czasie największej próby, II wojny światowej - mówił w poniedziałek szef UdsKiOR Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości pogrzebowych żołnierza Kedywu Armii Krajowej i powstańca warszawskiego.

2018-05-21, 13:47

Jan Kasprzyk: Stanisław Likiernik bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości
Uroczystości pogrzebowe żołnierza Kedywu Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, kawalera orderu Virtuti Militari Stanisława Likiernika "Stacha". Foto: PAP/Tomasz Gzell

Powiązany Artykuł

likiernik_1200.jpg
Stanisław Likiernik: miałem tysiąc szczęść podczas okupacji

Kasprzyk podkreślił, że zgromadzonych na uroczystości pogrzebowej Stanisława Likiernika łączy "ogromne uczucie wdzięczności za świadectwo życia pułkownika; za to, że zawsze był wierny niepodległej Rzeczpospolitej".

- Wychowany w wolnej Polsce, ukształtowany w II Rzeczpospolitej wiedział, że niepodległość, suwerenność jest największym darem, jaki otrzymują państwa i narody. Dlatego bez reszty poświęcał się sprawie niepodległości w czasie największej próby, II wojny światowej - mówił o zmarłym szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak zaznaczył, Likiernik był i będzie dla kolejnych pokoleń "wzorem bezinteresownej służby Rzeczpospolitej, służby, w której nie zadaje się pytań "po co? dlaczego? za ile?"", i - jak dodał - pozostanie "wzorem niedościgłym".

- Możemy dziś ślubować panu, panie pułkowniku, że te wartości, którym pan był wierny, będziemy chcieli przenieść i przekazać następnym pokoleniom - powiedział szef urzędu.

Stanisław Likiernik zmarł 17 kwietnia 2018 r. w szpitalu w Wersalu we Francji. Był jednym z dwóch pierwowzorów słynnego "Kolumba" – Stanisława Skiernika z powieści Romana Bratnego "Kolumbowie. Rocznik 20". To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej