X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Nowakowskiemu, wybitnemu pisarzowi i scenarzyście

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 16:28
Na budynku przy ulicy Śniadeckich 12/16 w Warszawie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin odsłonił tablicę, poświęconą Markowi Nowakowskiemu. Tu mieszkał i tworzył wybitny pisarz i scenarzysta. 
Pisarz Marek Nowakowski był mistrzem małych form
Pisarz Marek Nowakowski był mistrzem małych formFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Wiceminister kultury podkreślał, że Marek Nowakowski to "poeta Warszawy" i człowiek niezłomny. - Choć parał się raczej prozą, ale w sposób tak poetycki, że można o nim powiedzieć "poeta Warszawy" - zauważył wiceminister Sellin. - To był człowiek dzielny w czasach PRL- u, który stawał przeciwko złu i włączał się w różnego rodzaju wydarzenia i akcje, które przybliżały naszą wolność i niepodległość - mówił Jarosław Sellin. Dodawał, że także w wolnej Polsce pisarz sprzeciwiał się różnym niesprawiedliwościom i krzywdom. - Dokonywał, moim zdaniem, właściwych wyborów moralnych i dlatego zasługuje na to, żeby warszawiacy, Polacy wiedzieli, gdzie tworzył, gdzie mieszkał - podkreślił wiceminister kultury. 

W uroczystości wzięły udział między innymi żona i córka pisarza. Wdowa Jolanta Nowakowska cieszyła się, że tablica utrwala pamięć o jej mężu i jego twórczości. - Przede wszystkim jest bardzo w niej dużo przekazu na temat czasu minionego, nawet to pewnego rodzaju dokumentacja, szczególnie okresu PRL-u, który jest już historią - mówiła Jolanta Nowakowska. Córka pisarza Ida Nowakowska dodała, że ta proza jest bardzo nowoczesna. - To jest krótka forma, która jest świetna dla młodych ludzi - mówiła Ida Nowakowska. Wyraziła też radość, że twórczość jej ojca zyskuje teraz na nowo swoją sławę. - Moim zdaniem ona była zawsze za mała, ale to dlatego, że nigdy się nie zaprzedał - podkreśliła Ida Nowakowska. 

Mistrz małych form

Marek Nowakowski był mistrzem małych form narracyjnych, autorem między innymi książek "Wesele raz jeszcze" i "Książę nocy", które weszły do kanonu polskiej prozy. Prozaik, całe życie związany z Warszawą, zmarł w 2014 roku, w wieku 79 lat. Bohaterami jego utworów byli ludzie z peryferii, żyjący na marginesie społeczeństwa, nierzadko skłóceni z prawem. Marek Nowakowski wydał zbiory opowiadań "Ten stary złodziej", "Silna gorączka", "Zapis", "Benek kwiaciarz" czy "Mizerykordia". Opublikował również tom "Raport o stanie wojennym", który zapewnił mu europejski rozgłos. Był autorem scenariuszy do filmów: "Meta", "Przystań" i "Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych". Na podstawie jego utworów powstały słuchowiska Polskiego Radia, w tym "Dwa dni z aniołem". 


Pisarz współpracował z paryską "Kulturą" i czasopismami krajowymi, zarówno oficjalnymi, jak i w drugim obiegu. Należał do sygnatariuszy protestów przeciwko zmianom w konstytucji PRL, był jednym z założycieli niezależnego pisma "Zapis". W latach 80. publikował tylko za granicą i w prasie niezależnej. Po 1990 roku ukazywał rzeczywistość transformacji ustrojowej Polski, między innymi w książkach "Homo Polonicus" i "Grecki bożek". Z kolei w zbiorze impresji i opowiadań "Syjoniści do Syjamu" z 2009-go pisał o licznych absurdach PRL-u. 

ms

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak