Czy wiertła dentystyczne trafią do lamusa, rewelacyjne odkrycie amerykańskich naukowców

Ostatnie odkrycia naukowców mogą sprawić, że dentystyczne wiertło może stać się niepotrzebne. Stworzyli oni produkt, który naprawia szkliwo i leczy ubytki. Według badaczy z amerykańskiego Washington University, specyfik można dodawać do past i płynów do płukania ust.

2018-05-26, 19:07

Czy wiertła dentystyczne trafią do lamusa, rewelacyjne odkrycie amerykańskich naukowców
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/alphaspirit

- Ubytki powstają w wyniku nagromadzenia się płytki nazębnej, lepkiej substancji zbudowanej z bakterii. Ma ją 80 procent dorosłych. Kwasy znajdujące się w płytce niszczą minerały, obecne w szkliwie i zębinie – podaje  brytyjski dziennik "Daily Mail". Zapobiegać można temu przez mycie zębów i unikacie słodkich napojów i słodyczy.

Tymczasem amerykańscy badacze stworzyli specyfik, który dodawany do produktów higieny jamy ustnej, takich jak pasty czy płyny do płukania, może doprowadzić do cofnięcia takich niepożądanych procesów. Czy nowy produkt sprawi, że popsute zęby, będą się w stanie zregenerować? To byłyby prawdziwa rewolucja. Z drugiej strony taka wiadomość z pewnością nie ucieszyłaby dentystów.

Nowy preparat powstał na bazie peptydów. Testowany był w laboratorium na uszkodzonym ludzkim szkliwie. Daje spore nadzieje na innowacyjny sposób zapobiegania utraty naturalnej ochrony zębów.

Peptydy to krótki łańcuchy aminokwasów. Te wykorzystane w stworzeniu nowego preparatu pochodzą z amelogeniny, która jest białkiem niezbędnym do uformowania szkliwa. Wyniki wykazały, że wykorzystane peptydy łączą się z powierzchnią zęba i jonami wapnia i fosforanów.

REKLAMA

- Promują tworzenie fluorapatytu – kryształu zawierającego fluor – w szkliwie zębów. W testach stwierdzono, że produkt oparty na bazie peptydy sprawia, że na zębach pojawia się 10-50 mikrometrów nowego szkliwa” – podają angielscy dziennkarze.

Badacze muszą jeszcze dowieść nieszkodliwości peptydów w innych aspektach. Nie spodziewają się jednak żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

dailymail.co.uk, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej