Dziś Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za niepodległość"

Pod hasłem "Dziękujemy za niepodległość” już po raz jedenasty obchodzimy Święto Dziękczynienia. W tym roku w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w Warszawie uczestnicy święta dziękować będą za odzyskaną w 1918 roku wolność. Centralne uroczystości rozpoczną się w południe. 

2018-06-03, 10:45

Dziś Święto Dziękczynienia. "Dziękujemy za niepodległość"
Zdj. ilustracyjne. Foto: pexels/CC0 Public Domain

Posłuchaj

Kard. Kazimierz Nycz o Święcie Dziękczynienia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Udział w uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą. Honorowymi gośćmi tegorocznego Święta Dziękczynienia będą kombatanci. Do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie świętej siostry Faustyny Kowalskiej nazywanej Apostołką Bożego Miłosierdzia.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i inicjator Święta Dziękczynienia podkreśla, że tym razem organizatorzy chcą pokazać wkład Polaków, także ludzi Kościoła w odzyskanie niepodległości przed stu laty. - Będziemy dziękować także za lata, które nie były takie łatwe: okres międzywojenny, czas wojny, czas komunizmu - mówi. Wśród wielkich Polaków zaangażowanych w odzyskanie niepodległości wymienił Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia i świętą siostrę Faustyna Kowalską. 

Święto Dziękczynienia rozpoczęło się o  godz. 8.00 procesją, która wyruszyła z Placu Piłsudskiego i wraz z relikwiami świętej Siostry Faustyny Kowalskiej przeszła do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. - Siostra Faustyna zawsze modliła się za Polskę- mówi siostra Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Cytuje też słowa z Dzienniczka siostry Faustyny, w których Chrystus zapewnia świętą o swojej miłości do Polski. "Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje". - Ta iska to Orędzie o Bożym Miłosierdziu - wyjaśnia siostra Elżbieta Siepak.

Głównym punktem uroczystości będzie odprawiona o 12.00 msza. Będą ją sprawować biskupi z Episkopatu Polski. Mszy przewodniczyć będzie prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Homilię wygłosi arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki. Na mszy zostanie także wypowiedziany Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

REKLAMA

Podczas XI Święta Dziękczynienia przy ołtarzu zostanie umieszczona Świeca Niepodległości. Święcę zapali prezydent Andrzej Duda wraz 
z marszałkami Sejmu i Senatu oraz Prymasem Polski i Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupem Stanisławem Gądeckim. 

Ogień, od którego zapłonie świeca, będzie pochodził z Grobu Nieznanego Żołnierza, skąd zostanie przeniesiony przez harcerzy.
- Ta świeca to dar, jaki w czerwcu 1867 roku, gdy Polski nie było jeszcze na mapie - na uroczystościach kanonizacyjnych św. Jozafata Kuncewicza, przekazał papież Pius IX. Poprosił, aby zapalono ją dopiero, gdy Polska będzie już wolna. Tak się stało w 1920 roku. W warszawskiej archikatedrze dokonał tego marszałek Sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński - wyjaśnia ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

W części popołudniowej święta na Polach Wilanowskich zostanie otwarte Miasteczko Rodzinne. W programie są konkursy i liczne atrakcje dla najmłodszych. W programie jest także festiwal muzyki chrześcijańskiej z koncertem gwiazd: Mieczysława Szcześniaka i Maleo Reggae Rockers. Tradycyjnie o 14.55 w niebo zostaną wypuszczone baloniki z napisem "Dziękuję". Po 20.30 natomiast odbędzie się muzyczny Wieczór Uwielbienia. Całość o 21:37 zakończy modlitwa.

Święto Dziękczynienia zostało ustanowione przez kardynała Kazimierza Nycza w 2008 roku. Jest obchodzone zawsze w pierwszą niedzielę czerwca i nawiązuje do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej podjętej przez twórców Konstytucji 3 Maja. W tym roku decyzją Episkopatu Polski obchody mają charakter ogólnopolski i są częścią centralnych Kościelnych uroczystości setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

REKLAMA

Święto Dziękczynienia jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (r.1792). W czasie obrad Sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów i kolejnych tragicznych wydarzeń w naszej historii. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 roku prymas Polski Józef Glemp. Obecnie budowana jest, jako wotum za Konstytucję 3 Maja, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz pontyfikat Jana Pawła II.

W budowli powstającej na polach wilanowskich w Warszawie na trzech kondygnacjach ma mieścić się Panteon Wielkich Polaków, Świątynia Opatrzności Bożej oraz muzeum papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W zeszłym roku Świątynia została otwarta. Jej budowa jest kontynuowana. Tuż przed tegorocznym Świętem Dziękczynienia ogłoszono konkurs na wystrój wnętrza Świątyni Opatrzności Bożej. Zwycięzcę poznamy w maju przyszłego roku. Finansowanie budowy Świątyni pochodzi ze zbiórek pieniędzy prowadzonych w kościołach archidiecezji warszawskiej i diecezji sąsiadujących, dotacji i wpłat darczyńców.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej