Mateusz Morawiecki: kładziemy duży nacisk na innowacyjność
W ramach działań Polskiego Funduszu Rozwoju, przez programy strategiczne i alokację środków kładziemy duży nacisk na innowacyjność - wskazywał w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas kongresu "100 lat Polskiej Gospodarki" w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Premier podkreślił też szczególną rolę i znaczenie suwerenności gospodarczej Polski.
2018-06-07, 12:05
Posłuchaj
Szef rządu tłumaczył, że tak ważna obecnie suwerenność gospodarcza naszego kraju nie polega na tworzeniu barier protekcjonistycznych, ale na dostosowywaniu kierunku rozwoju gospodarczego do możliwości, niesionego bagażu doświadczeń historycznych, perspektyw i do aspiracji na kolejne dekady. - Tak rozumiemy tę suwerenność w 100. lecie odzyskania Niepodległości - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Powiązany Artykuł

Mateusz Morawiecki: dla ludzi najważniejsza jest rodzina, praca, płaca i mieszkanie
Premier wyjaśnił, że jest ona "mechanizmem polityki gospodarczej państwa skorelowanym z aspiracjami społeczeństwa, zwłaszcza przedsiębiorców". - Pozwala najlepiej ukształtować mieszankę gospodarczo-polityczno-społeczną, tak, by wzrost w przyszłości opowiadał naszym ambicjom - mówił Mateusz Morawiecki.
Gospodarka 4.0
Premier dodał, że Polska musi łączyć suwerenność gospodarczą z pełnym uczestnictwem w globalnej gospodarce. Zachęcał, by Polska korzystała z dobrodziejstw tzw. Gospodarki 4.0.
REKLAMA
Szef rządu przypomniał, że nasz kraj nie miał możliwości uczestniczyć w rewolucji technicznej, technologicznej i przemysłowych, które zachodziły w ciągu dwóch ostatnich stuleci. - Uczestnictwo w tej czwartej, zachodzącej obecnie rewolucji - cyfrowej, informatycznej, robotyzacyjnej, w dużym stopniu redefiniującej wszystkie sektory funkcjonujące w polskiej gospodarce narodowej i gospodarce światowej, jest dla nas ogromną szansą - mówił Mateusz Morawiecki.
Morawiecki podkreślał, że gospodarka 4.0 jest szansą dla Polski. - Dlatego kładziemy tak ogromny nacisk w ramach działań Polskiego Funduszu Rozwoju, ale też przez nasze programy strategiczne, przez alokację środków, (...) na innowacyjność - powiedział.
Rozwój oddolny
Jak mówił, rząd przede wszystkim wspiera rozwój oddolny - "tę gospodarkę tysiąca kwitnących kwiatów na łące polskiego podglebia gospodarczego, finansowego, które jest częścią gospodarki światowej". - Chcemy być tą częścią" - zapewnił. Dodał, że włączenie się w gospodarkę globalną powoduje presję konkurencyjną.
REKLAMA
- Ale jednocześnie wskazujemy, że dojrzałe państwa - zachodnie w szczególności i wschodnie niektóre - potrafią w dużo lepszy sposób kombinować, koordynować konkurencję (...) i współpracę - mówił. Jak tłumaczył, cechą charakterystyczną bardzo dojrzałych gospodarek było właśnie to, że państwo wspiera w różnych sektorach ekspansję kapitałową, eksportową. - My poprzez Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju staramy się właśnie robić to samo - powiedział premier.
fc
REKLAMA