Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki: przyjęto wspólną deklarację

2018-06-08, 12:39

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki: przyjęto wspólną deklarację
Prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Rumunii Klaus Iohannis podczas oświadczenia dla mediów, 8 bm. w Pałacu Prezydenckim. . Foto: PAP/Jacek Turczyk

Przyjęta na piątkowym szczycie deklaracja państw B9 to wyraz solidarności w ramach NATO i odpowiedzialnego podejścia do spraw związanych z bezpieczeństwem - powiedział prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem.

Posłuchaj

Konferencja prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem
+
Dodaj do playlisty

W piątek w Warszawie odbywa się szczyt tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki, podczas którego przyjęta została deklaracja państw wschodniej flanki NATO, która ma być wkładem regionu do postanowień lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Prezydent poinformował, że deklaracja dotyczy dzisiejszych wyzwań, niebezpieczeństw dla flanki wschodniej, a także mówi o tym, jaka jest obecnie postawa Rosji.

- Deklaracja mówi o konflikcie zbrojnym na Ukrainie, który cały czas pozostaje nierozwiązany, mówi także o sytuacji na Bliskim Wschodzie, dlatego że jest to wyraz nie tylko naszej odpowiedzialności i poważnego podejścia do spraw związanych z bezpieczeństwem i funkcjonowaniem Sojuszu, ale także po raz kolejny demonstrowanie solidarności w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc tego właśnie podejścia NATO - 360 stopni - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że Bukaresztańska Dziewiątka będzie wspierać obecne podejście NATO wobec Rosji.

- B9 popiera politykę otwartych drzwi Sojuszu. Uczestnicy szczytu dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO w Warszawie przyjęli wspólną deklarację na lipcowy szczyt w Brukseli - dodał.

Klaus Iohannis poinformował, że w deklaracji jest mowa o potrzebie wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Powiedział, że według krajów B9 należy wdrażać inicjatywy oparte na wysuniętej wzmocnionej obecności Sojuszu.

- Pełni ona bowiem funkcję odstraszania i obrony we wszystkich obszarach: lądowym, powietrznym, morskim, oraz w przestrzeni cybernetycznej - dodał.

Jak mówił, solidarność i relacje transatlantyckie to główna siła NATO. Podkreślił, że przyjęta przez tzw. Bukaresztańską Dziewiątkę deklaracja odzwierciedla „szacunki i cele”, które są wspólne dla konsolidacji bezpieczeństwa euroatlantyckiego.

Prezydent Rumunii podkreślił, że państwa NATO muszą mieć świadomość, że przeznaczając umówione 2 procent PKB na wydatki obronne inwestują we własne bezpieczeństwo.

Współgospodarzami spotkania B9 w Warszawie są prezydenci Polski i Rumunii: Andrzej Duda i Klaus Iohannis. W rozmowach biorą udział prezydenci ośmiu państw, Czechy reprezentuje przewodniczący parlamentu.

tjak

Polecane

Wróć do strony głównej