Niepełnosprawni nie będą musieli odwiedzać urzędów. Rusza System Obsługi Wsparcia

Osoby z niepełnosprawnościami nie będą musiały odwiedzać urzędów, by złożyć wniosek o dofinansowanie z PFRON-u. To dzięki Systemowi Obsługi Wsparcia, którego wdrażanie rozpoczyna Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

2018-06-08, 15:12

Niepełnosprawni nie będą musieli odwiedzać urzędów. Rusza System Obsługi Wsparcia
Projektowanie uniwersalne to sposób myślenia o architekturze z uwzględnieniem wszystkich użytkowników. Foto: Pixabay/stevepb

Posłuchaj

Dariusz Łazar: system będzie dostępny poprzez przeglądarkę internetową w komputerze oraz na wszystkich urządzeniach mobilnych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W projekt włączą się samorządy w całej Polsce. Prezes PFRON-u Dorota Habich, podkreśla, że celem projektu jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym dostępu do środków Funduszu. Dzięki niemu osoby niepełnosprawne będą mogły sprawdzić, z jakich form pomocy mogą skorzystać oraz złożyć wniosek przez internet. - Za pośrednictwem systemu można będzie także na bieżąco sprawdzać status wniosku oraz otrzymać informację zwrotną o realizacji pomocy - dodaje Dorota Habich.

System będzie dostępny porzez przeglądarkę internetową w komputerze oraz na wszystkich urządzeniach mobilnych. Wyposażony jest w narzędzia ułatwiające składanie wniosków, między innymi webinaria, kreator oraz bezpłatną infolinię. Jak podkreśla kierownik projektu Dariusz Łazar, zaletami systemu są - dostępność i bezpieczeństwo. Będzie można z niego korzystać przez całą dobę z dowolnego miejsca na świecie. - Niezawodność i bezpieczeństwo zapewnia mu chmura obliczeniowa, która gwarantuje, że ewentualny przestój systemu nie będzie trwał dłużej niż 2 godziny w ciągu roku - dodaje Dariusz Łazar.

By usprawnić obsługę osób niepełnosprawnych PFRON przekaże do urzędów ponad tysiąc tabletów i skanerów, a także przeszkoli ponad 1200 urzędników. Część z nich będzie pełniła rolę mobilnych asystentów, pomagając osobom niepełnosprawnym w składaniu wniosków.Trwają testy ostatecznej wersji systemu, który na początek zostanie wdrożony w 40 urzędach. Docelowo, do lutego 2019 roku ma objąć wszystkie jednostki samorządowe. Koszt projektu to ponad 19 milionów złotych, z czego 85 procent stanowi unijne dofinansowanie. 

kad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej