NATO i Unia Europejska robią kolejny krok do ścisłej współpracy w kwestiach bezpieczeństwa

Sojusz Północnoatlantycki przekazał Unii listę wymagań, potrzebnych do przemieszczania się wojska po Europie. Sprawa była jednym z tematów zakończonego w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO. W posiedzeniu wzięli udział także szefowa unijnej dyplomacji oraz przedstawiciele Szwecji i Finlandii, które współpracują z Sojuszem.

2018-06-09, 06:11

NATO i Unia Europejska robią kolejny krok do ścisłej współpracy w kwestiach bezpieczeństwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: railway fx/Shutterstock

Posłuchaj

NATO zwiększa współprace z UE. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sprawne poruszanie się wojsk po Europie to jedna z najważniejszych kwestii we współpracy NATO i Unii Europejskiej. Przeszkodami mogą bowiem okazać się szerokość dróg czy nośność mostów. Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, NATO i Unia tworzą teraz aktualną mapę dróg, połączeń kolejowych i lotniczych. Chcą też doprowadzić do remontów części połączeń i budowy nowych.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w Brukseli, że przekazał przedstawicielom Unii listę wymogów, jakie powinny spełniać drogi, linie kolejowe i lotniska. Szef Paktu podkreślił równocześnie, że aby zapewnić wojsku sprawne przemieszczanie się, kraje Europy powinny znieść istniejące bariery prawne i administracyjne.

- Kwestie prawne czasem utrudniają ruchy wojsk. Jeśli bowiem wybucha konflikt, wszystko zależy od rozwiązań prawnych, potrzebnych dla szybkiego przemieszczania się żołnierzy. Podczas kryzysu, to będzie wyzwanie, bo nie mamy w ręku odpowiednich uprawnień. Chodzi więc o to, by uprościć procedury, aby umożliwić nam przerzut wojsk do odstraszania czy zapobiegania konfliktom - mówił Jens Stoltenberg.

PolskieRadio.pl

REKLAMA

NATO i Unia Europejska rozpoczęły ścisłą współpracę trzy lata temu, a pierwszą umowę w tej sprawie podpisano w czasie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Obie instytucje wymieniają się już na bieżąco ostrzeżeniami o ewentualnych atakach cybernetycznych. Prowadzą też dwie wspierające się operacje na Morzu Śródziemnym, wymierzone w przemytników ludzi.

Na lipcowym szczycie NATO w Brukseli przedstawiciele NATO i Unii Europejskiej mają podpisać kolejną deklarację. Według zapowiedzi Sojuszu, dokument ma zawierać kolejne kroki, jakie obie instytucje chcą podjąć w przyszłości dla zapewnienia bezpieczeństwa w Europie.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej