NATO: specjaliści pracują nad nowym kamuflażem
NATO pracuje nad nowym typem kamuflażu. Chodzi o wzór mundurów dla żołnierzy, który może pozostać niewykrywalny mimo użycia nowoczesnych technik.
2018-06-09, 15:14
Posłuchaj
Niepozorny las na niemieckiej prowincji jest miejscem wyjątkowego eksperymentu. Wojskowi specjaliści pracują nad nowymi mundurami dla żołnierzy. Grupa ekspertów z kilku krajów w naturalnych dla Europy warunkach testuje różnego rodzaju materiały. Wszystko po to, by żołnierze mogli być niewidoczni, nie tylko dla gołego oka, ale także, gdy wróg użyje czujników na podczerwień.
- Wszyscy wiedzą, co to jest kamuflaż. Ale paradoksalnie, kamuflaż działa w warunkach dobrej widoczności. Tymczasem od kilku lat intensywnie rozwijane są wszelkiego rodzaju czujniki na podczerwień. Stąd też musimy zmieniać kamuflaż tak, aby był nie do wykrycia przez różnego rodzaju sensory termiczne - mówi doktor Karin Stein, specjalistka z działającej przy NATO komórki technologicznej.
Eksperci skupiają się zatem nie tylko na wzorze graficznym. Jak mówią, chcą dostosować się nie tylko do tego, co widać, ale też, co słychać i co czuć w przyrodzie. - Chcemy zrozumieć, jak zachowuje się natura, jak wiele zmian zachodzi w czasie jednej tylko pory roku, ale także, gdy pory roku się zmieniają. Ta nowa generacja kamuflażu ma być całkowitym odzwierciedleniem natury. Nasza praca jest więc połączeniem śledztwa prowadzonego w naturze a także znajdowania nowego materiału - wyjaśnia jeden z ekspertów Marek Strandberg.
Wojskowe systemy kamuflażu są tak stare jak samo wojsko. Ale dopiero w 1890 roku dwóch brytyjskich zoologów wpadło na pomysł, by skopiować zachowania zwierząt, które chronią się przed ewentualnym napastnikiem. Dzisiaj kraje NATO wspólnie wymieniają się doświadczeniami. - Dane z naszego eksperymentu zostaną przekazane wszystkich sojusznikom. Jedną z największych zalet jest to, że robimy to wspólnie. Koszty takiego eksperymentu są bowiem bardzo wysokie i żaden kraj w pojedynkę nie mógłby sobie na to pozwolić - dodaje dr Karin Stein.
REKLAMA
Znawcy tematu twierdzą, że przyszłość kamuflażu to nie tylko odporność na podczerwień, ale także mundury, które zmieniają kolory, jasność, a nawet kształt. Jeden z wynalazców pracuje już nawet nad mundurem, który zmienia całe spektrum padającego na żołnierza światło.
dcz
REKLAMA