Przełomowe rozmowy pomiędzy Atenami i Skopje ws. nazwy Macedonia
Ateny i Skopje są o krok od zakończenia niemal 30-letniego sporu o nazwę Macedonia, do której obie strony roszczą sobie prawa. Kraj, który dziś na forum ONZ funkcjonuje jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (FYROM) ma nazywać się Północna Macedonia.
2018-06-12, 16:35
Posłuchaj
Republika Macedonii przyjęła swoją nazwę po odłączeniu się od Jugosławii w 1991 roku. Grecy od początku protestowali przeciwko tej nazwie - tożsamej z nazwą greckiego regionu - powołując się na historię i tożsamość narodową. Argumentowali, że wywodzący się od słowiańskich plemion Macedończycy przybyli na tamte tereny prawie tysiąc lat po panowaniu Aleksandra Wielkiego i nie mogą powoływać się na jego spuściznę. Obawy budziły też ewentualne przyszłe roszczenia republiki wobec greckiego regionu.
Porozumienie między rządami w Atenach i Skopje spodziewane jest w najbliższym czasie. Ostatnia sporna kwestia dotyczyła tego, aby nowa nazwa ta była używana nie tylko na arenie międzynarodowej, ale też wewnątrz kraju.
Grecki minister spraw zagranicznych Nikos Kotzias oświadczył, że Ateny zaakceptują istnienie języka macedońskiego, z zastrzeżeniem, że nie ma on jednak nic wspólnego ze starożytną Grecją ani starożytną Macedonią i należy do grupy języków słowiańskich.
Porozumienie będzie musiało jeszcze zostać przyjęte przez parlamenty obu krajów. Współkoalicjant rządzącej w Grecji Syrizy - Niezależni Grecy zapowiedział już, że nie poprze porozumienia.
REKLAMA
Obie strony chcą, aby do ostatecznego porozumienia i zakończenia sporu o nazwę doszło przed szczytem UE, który odbędzie się 28 i 29 czerwca. Zakończenie sporu z Grecją o nazwę otworzy Macedonii drogę do członkostwa w NATO i UE.
luk/fc
REKLAMA