Kluby "Gazety Polskiej" popierają porozumienie ws. Pomnika Katyńskiego

Koalicja Klubów "Gazety Polskiej" i organizacji polonijnych działających w USA poparła porozumienie w sprawie przesunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Wydane w tej sprawie oświadczenie zostanie dziś odczytane na odbywającym się w Spale XIII Zjeździe Klubów "Gazety Polskiej".

2018-06-16, 07:53

Kluby "Gazety Polskiej" popierają porozumienie ws. Pomnika Katyńskiego
Pomnik Katyński w Jersey City. Foto: Shutterstock.com / Mariusz Lopusiewicz

Posłuchaj

Kluby Gazety Polskiej o porozumieniu ws. Pomnika Katyńskiego. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jego autorzy podkreślili, że Pomnik Katyński stanowi ważną, integralną część dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta Jersey City oraz lokalnej Polonii. Przypomnieli, że plany jego usunięcia wywołały oburzenie i protesty wielu środowisk. Wyrazili jednak zadowolenie, że w wyniku rozmów i negocjacji udało się znaleźć konsensus polegający na przesunięciu pomnika w nieodległe miejsce, które zostanie nazwane "Katyń Memorial Square", czyli "Plac Pomnika Katyńskiego". Teren ten zostanie przekazany stronie polskiej w użytkowanie wieczyste, a koszty przeniesienia monumentu poniesie miasto Jersey City.

W oświadczeniu zwrócono uwagę, że kompromis popiera zarówno Komitet Pomnika Katyńskiego, jak i twórca monumentu Andrzej Pityński. Podkreślono także rolę, jaką w negocjacjach odegrał wysłannik premiera Mateusza Morawieckiego Eric Lubaczewski (dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA) oraz konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski.

Sygnatariuszami oświadczenia są między innymi Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Amerykańskiej Częstochowie, w tym jego honorowy przewodniczący Antoni Macierewicz, Kluby Gazety Polskiej ze wschodniego wybrzeża USA oraz z Chicago, rodziny Radia Maryja, Reduta Dobrego Imienia oraz organizacje kombatanckie.

W osobnym oświadczeniu koordynator Klubów Gazety Polskiej na USA i Kanadę Maciej Rusiński skrytykował działania grupy Polonii pod nieformalnym przewodnictwem nowojorskiego adwokata Sławomira Platty, która próbuje storpedować porozumienie. Maciej Rusiński napisał, że Sławomir Platta wielokrotnie podawał nieprawdziwe informacje i że wykorzystuje sprawę pomnika do własnej kampanii wyborczej do stanowego Senatu. Jako przykład podał rozpowszechnianie przez Sławomira Plattę plotki, że w pomnik wmurowano prochy poległych w Katyniu.

REKLAMA

- Mieliśmy do czynienia z instrumentalnym i cynicznym traktowaniem pamięci o pomordowanych - stwierdził. Maciej Rusiński zauważył, że do akcji medialnej włączył się rosyjski portal propagandowy Sputnik, który, nagłaśniając działania Sławomira Platty, starał się podsycić potencjalny polsko-amerykański spór polityczny.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej