Ustawa wspierająca niepełnosprawnych wchodzi w życie

Dziś wchodzi w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. 

2018-07-01, 07:29

Ustawa wspierająca niepełnosprawnych wchodzi w życie
Ілюстраційне фото. Foto: Shutterstock

Zgodnie z ustawą osoby te będą miały, między innymi, dostęp do lekarzy specjalistów poza kolejnością oraz nielimitowane świadczenia z zakresu rehabilitacji. Placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia, a w przypadku, gdy nie jest to możliwe, wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących. Świadczenie z zakresu opieki lekarza specjalisty nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy na realizację świadczeń wynikających z realizacji tej ustawy kilkaset milionów złotych. 225 milionów złotych już przeznaczono na rehabilitację osób niepełnosprawnych, a na zaopatrzenie w wyroby medyczne - ponad 138 milionów złotych. 

NFZ uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym można uzyskać kompleksową informację na ten temat. Numery telefonów są dostępne na stronach Funduszu.

Premier o dostępności do placówek

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wchodzące przepisy ustawy wspierającej niepełnosprawnych są częścią rządowego programu "Dostępność plus". Wczoraj w Rzeszowie premier mówił, że placówki medyczne będą bardziej dostępne dla niepełnosprawnych.

REKLAMA

Niewykluczone jednak, że ustawa będzie zmieniona jeszcze w lipcu. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, poseł PiS Tomasz Latos mówił, że trzeba dopisać do niej uprawnienia dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci do 16. roku życia. 

Przepisy wcześniejsze stanowią, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydawane jest dla osób, które ukończyły 16 lat. "Chcemy tymi dodatkowymi możliwościami i pewnymi przywilejami, które dotyczącą osoby niepełnosprawne objąć wszystkich, aby nie było luki, która mogłaby być w przypadku dzieci między 3 a 16 rokiem życia " - mówił poseł. Niepełnosprawne dzieci do 3 roku życia mają przywileje wynikające z ustawy Za życiem. 

Poseł Tomasz Latos dodał, że ustawa będzie zmieniona jak najszybciej. Na lipiec planowane są 3 posiedzenia Sejmu. 

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej