Program 300+: można już ubiegać się o świadczenie elektronicznie. Wnioski na papierze od sierpnia
Od 1 lipca można składać przez internet wnioski o świadczenie w wysokości 300 zł dla uczniów do 20 lat. Przy przyznawaniu wspomnianej kwoty nie obowiązuje kryterium dochodowe.
2018-07-02, 11:33
Nowy program premiera Mateusza Morawieckiego zakłada przyznanie 300 zł uczniom w wieku od 7 lat, kiedy zaczynają pierwszą klasę, do 20. roku życia, kiedy kończą naukę w technikach jako maturzyści, lub do 19 roku życia w przypadku maturzystów w liceach. Od tej zasady są dwa wyjątki: sześciolatki mogą ubiegać się o świadczenie kiedy idą do pierwszej klasy podstawówki oraz uczniowie niepełnosprawni uczący się w szkołach - do 24 roku życia. Świadczenia na wyprawkę szkolną przysługują bez względu na status materialny.
Rząd nie będzie kontrolował tego, na co konkretnie zostaną wydane pieniądze przez rodziców czy opiekunów. - Rodzice wiedzą najlepiej, na co wydać pieniądze dla swoich dzieci. My ufamy Polakom, ufamy rodzicom, ufamy wszystkim - mówił premier podczas ogłoszenia programu.
Wnioski drogą elektroniczną i papierową
Wnioski można składać od 1 lipca przez internet. W jaki sposób? Wystarczy wejść na stronę empatia.mrpips.gov.pl i tam założyć konto przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Wówczas należy zalogować się na stronie swojego banku i w zakładce formularzy poszukać odpowiedniego wniosku Dobry Start. Można również wykorzystać certyfikat zaufany, którego używamy podczas rozliczania się przez internet z urzędem skarbowym.
Od 1 sierpnia natomiast wnioski będzie można składać w formie papierowej w określonych ośrodkach gminnych. Po 300+ należy zgłosić się do 30 listopada. Jeśli rodzic pośpieszy się i złoży wniosek już w lipcu lub sierpniu, otrzyma świadczenie do 30 września. Natomiast gdy wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, pomoc do rodziny trafi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
REKLAMA
Co ważne, wniosku drogą elektroniczną nie można złożyć na dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, dlatego rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, osoby uczące się będące osobami usamodzielnianymi w rozumieniu ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, wniosek składają bezpośrednio w powiatowym centrum pomocy rodzinie.
Warto również dodać, że świadczenie nie będzie przysługiwało, gdy dziecko zostanie umieszczone w domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym, zakładzie karnym, szkole wojskowej lub innej szkole, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne utrzymanie, albo w pieczy zastępczej (w takim przypadku świadczenie „Dobry start” będzie przysługiwało osobom sprawującym pieczę zastępczą).
kad, dziennikzachodni.pl, gazetakrakowska.pl
REKLAMA