Rzeczniczka rządu o ustawie o Sądzie Najwyższym
Wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczące przechodzenia w stan spoczynku sędziów. Zgodnie z obowiązującą od 3 kwietnia ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie po przekroczeniu 65 lat przechodzą w stan spoczynku z mocy prawa. Mogliby dalej orzekać tylko w sytuacji, jeśli złożą odpowiedni wniosek do prezydenta, a ten do pisma takiego się przychyli.
2018-07-03, 12:41
Posłuchaj
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska przypomniała, że Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie chciała komentować tego, że we wtorek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, która ukończyła 65 lat.
- Przyjęte przepisy dają możliwość pracy sędziom o trzy lata dłużej, gdyby wystąpili do pana prezydenta w określonym terminie o przsedłużenie - powiedziała Joanna Kopcińska.
Rzeczniczka rządu była też pytana, dlaczego w nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zapisano, że wiek przejścia w stan spoczynku dla sędziów to 65 lat. Odpowiedziała, że sędziowie nie różnią się od zwykłych obywateli, którzy przechodzą w tym wieku na emeryturę. Przypomniała, że w nowelizacji ustawy jest zapisane, iż sędziowie Sądu Najwyższego chcący dalej orzekać, mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do prezydenta.
Rzecznik Sądu Najwyższego, sędzie Michał Laskowski poinformował IAR, że o 16.00 prezydent Andrzej Duda spotka się z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf.
REKLAMA
Minister w Kancelarii Prezydenta, Andrzej Dera powiedział w "Kwadransie Politycznym" w TVP1, że głowa państwa nie wyda postanowienia w sprawie wygaszenia kadencji Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, ponieważ upływa ona z mocy prawa.
DK
REKLAMA