Rada Ministrów: do 3 lat więzienia za posiadanie dopalaczy. Rząd poparł zmiany

- Zakończyło się się posiedzenie rządu, który zajmie się m.in. projektem ułatwiającym walkę z dopalaczami oraz projektem, który ma zracjonalizować możliwości zadłużania się samorządów.

2018-07-11, 11:15

Rada Ministrów: do 3 lat więzienia za posiadanie dopalaczy. Rząd poparł zmiany
500+ dla niepełnosprawnych i rozszerzenie programu "Dobry start" to główne tematy dzisiejszego posiedzenia rządu. Foto: PAP/Paweł Supernak

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zakłada, że za posiadanie na własny użytek znacznej ilości nowych substancji psychoaktywnych będzie groziła grzywna, kary ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 3. Projekt ma przyspieszyć walkę z dopalaczami. Obecnie, aby można było karać np. dystrybutorów dopalaczy, znajdujące się w nich substancje odurzające czy psychoaktywne muszą zostać wpisane na listę stanowiącą załączniki ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, co wymaga nowelizacji ustawy. Często kończy się to tym, że w momencie wejścia w życie przepisów znowelizowanej ustawy na rynku znajdują się już nowe dopalacze.

Zgodnie z projektem, aby zabronione substancje byłyby umieszczane na liście na mocy rozporządzenia, a nie – jak dotychczas - ustawy.

O samorządach i zadłużeniu

Ponadto rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który - według Ministerstwa Finansów - ma m.in. zracjonalizować możliwości zadłużania się samorządów. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, przewidziano trzy grupy zmian. Pierwsza dotyczy regulacji racjonalizujących proces zadłużania w samorządach i powiększania przestrzeni do dokonywania wydatków. Druga część zmian dotyczy uelastycznienia gospodarki finansowej. Chodzi zarówno o przeniesienie nakładów w ramach jednego roku budżetowego między działami, jak i potrzeby zmiany nakładów w poszczególnych latach.

- Zmiany mają na celu umożliwienie organowi wykonawczemu jednostki samorządu terytorialnego dokonywanie zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej jednostki, w związku z realizacją projektów finansowanych z udziałem środków europejskich - tłumaczy MF.

Trzecia grupa zmian przewidzianych w projekcie obejmuje regulacje dotyczące kontroli poziomu zadłużenia. MF uważa, że obecne mechanizmy są niewystarczające przede wszystkim wobec tzw. niestandardowych instrumentów finansowania, które nie podlegają ograniczeniom ustawowym.

W środę rząd zajmował się także projektem nowelizacji ustawy o dowodach osobistych i niektórych innych ustaw. Celem projektu - według autorów - jest usprawnienie komunikacji obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi - pozwalające m.in. na korzystanie z usług online. W nowym dowodzie zamieszczone będą także dane pozwalające na opatrzenie dokumentu elektronicznego zaawansowanym podpisem elektronicznym, zwanym "podpisem osobistym".

REKLAMA

Elektroniczny dowód osobisty

Jak wskazało MSWiA, dzięki nowemu dowodowi każdy dokument elektroniczny wysyłany do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać używając do tego celu podpisu elektronicznego (zwanego podpisem osobistym). Jego użycie będzie przez urząd traktowane tak samo, jak użycie podpisu własnoręcznego.

Projektowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, tak jak dotychczas, będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Według projektu, nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. MSWiA zapewnia, że nie będzie trzeba wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów - zachowają one ważność do upływu terminów w nich określonych.

Rząd przyjął również projekt nowelizacji ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która zakłada m.in. że zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia mogłaby wystawiać umocowana przez lekarza osoba, czyli asystent medyczny.

W proponowanych przepisach zwrócono uwagę, że asystentami mogłyby być osoby wykonujące zawód medyczny, wykonujące czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych, "a także czynności związane z utrzymaniem systemu teleinformatycznego, w którym przetwarzana jest dokumentacja medyczna, i zapewnieniem bezpieczeństwa tego systemu na podstawie upoważnienia administratora danych". Projekt zakłada stworzenie specjalnego rejestru osób, które będą uprawnione do wystawiania zaświadczeń.

Rząd zaakceptował też projekt noweli specustawy dot. szczytu klimatycznego w Katowicach. Z uzasadnienia wynika, że więcej pieniędzy ma trafić na jego organizację. Obowiązująca specustawa zakłada dofinansowanie z NFOŚiGW w wysokości 127 mln zł. Ministrowie zajmą się także projektem uchwały w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programu pomocowego dla producentów świń, którzy w związku z obowiązującym zakresem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa zaprzestali ich produkcji.

KPRM/ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej