Szczyt w Brukseli. Przywódcy krajów NATO zdecydowali o zaproszeniu Macedonii do rozmów akcesyjnych
Macedonia otrzymała zaproszenie do rozmów w sprawie ewentualnego członkostwa w NATO. Decyzję taką podjęli przywódcy krajów Sojuszu na trwającym właśnie szczycie w Brukseli.
2018-07-11, 21:16
Posłuchaj
Zaproszenie do rozmów zostało wystosowane po tym, jak była republika Jugosławii osiągnęła wstępne porozumienie z Grecją w sprawie nazwy. Zawarta przez premierów obu krajów umowa przewiduje, że była republika będzie nazywać się Północną Macedonią. Wcześniejsza nazwa, Macedonia, była powodem trwającego 27 lat sporu z Grecją. Wszystko dlatego, że Grecy uznają to za nazwę jednego z ich regionów.
Porozumienie nie jest jeszcze ostateczne, a w tej sprawie mają wypowiedzieć się m.in. Macedończycy w referendum. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w Brukseli, że rozmowy o przyszłym wstąpieniu kraju do Sojuszu mogą zacząć się jedynie wtedy, gdy mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy.
- To mieszkańcy republiki zdecydują. Jeśli poprą porozumienie, to mogą wstąpić do NATO. Jeśli nie poprą, to nie wstąpią. Nie ma możliwości przystąpienia do NATO bez zmiany nazwy - dodał szef Paktu.
Nawet jeśli mieszkańcy zgodzą się na zmianę nazwy, to władze kraju muszą jeszcze spełnić szereg kryteriów zanim ich kraj otrzyma status oficjalnego kandydata do Sojuszu.
REKLAMA
Jak relacjonuje z Brukseli wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, spośród krajów Bałkanów Zachodnich członkami NATO są już m.in. Chorwacja, Albania i Czarnogóra. Do Sojuszu chcą w przyszłości przystąpić Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo.
mr
REKLAMA