Reprywatyzacja. Komisja zajmie się m.in. sprawą Mokotowskiej 40
O godzinie 10.00 w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie rozpocznie się rozprawa na zasadach ogólnych komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. Wśród wezwanych świadków jest między innymi prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.
2018-07-12, 08:06
Po zakończeniu rozprawy ogólnej rozpocznie się kolejna rozprawa, która ma być poświęcona reprywatyzacji kamienicy przy Mokotowskiej 40. Zdaniem komisji, przy jej zwrocie mogło dojść do nieprawidłowości. Dowodami na to mają być: wniosek dekretowy złożony po terminie, niezbadanie przez warszawski Ratusz przesłanki posiadania nieruchomości i podejrzenie przyjęcia przez Jakuba R. łapówki w zamian za wydanie pozytywnej decyzji reprywatyzacyjnej. Przewodniczący komisji Patryk Jaki mówi, że to "bardzo ciekawa sprawa".
- Wiele nowych wątków w aferze reprywatyzacyjnej pokazujących kreatywność ludzi, którzy się zajmowali wyłudzaniem kamienic w Warszawie i mamy też grupę ludzi, którzy do tej pory unikali kontaktów z komisją - wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości.
Patryk Jaki przyznaje, że nie wierzy, aby prezydent Warszawy stawiła się na dzisiejszej rozprawie. Wśród wezwanych są też beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej, między innymi generał Marian Robełek, jego żona Danuta oraz prezes spółki Plater Mirosław Bieniek, którzy prawa do nieruchomości nabyli za 850 tysięcy złotych. Kamienicę zreprywatyzowano w 2012 roku, mimo że kilka lat wcześniej warszawski Ratusz dwukrotnie jednoznacznie stwierdził, iż do zwrotu dojść nie może ze względu na złożenie wniosku dekretowego po terminie.
koz
REKLAMA
REKLAMA