Umowa UE-Japonia o wolnym handlu podpisana."Jesteśmy przeciw protekcjonizmowi"
Unia Europejska i Japonia podpisały umowę o utworzeniu strefy wolnego handlu. To największa tego typu umowa na świecie. Podpisy pod dokumentem złożyli w Tokio premier Japonii Shinzo Abe, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Przedstawiciele Japonii i Unii wynegocjowali także największy na świecie obszar bezpiecznego przepływu danych.
2018-07-17, 14:40
Posłuchaj
Umowa o wolnym handlu została podpisana po ponad 5-letnich negocjacjach. Porozumienie przewiduje zlikwidowanie 99 procent ceł i barier pozataryfowych, oraz kontyngentów. W niektórych sektorach, na przykład samochodowym, przewidziano 7-letni okres przejściowy w znoszeniu ceł. Dla Unii Europejskiej ważne było wyeliminowanie barier dla żywności i między innymi na ten temat toczyły się najtrudniejsze rozmowy.
Otwarciem japońskiego rynku na produkty rolne zainteresowana była między innymi Polska, duży eksporter żywności.
- Cementujemy dziś przyjaźń Unii Europejskiej i Japonii. Geograficznie jesteśmy daleko od siebie, ale politycznie i gospodarczo nigdy nie byliśmy tak blisko - powiedział szef Rady Donald Tusk.To porozumienie - jak mówią przedstawiciele Unii i Japonii - jest przesłaniem dla świata, że wolny handel może być korzystny i że obie strony są przeciwne protekcjonizmowi gospodarczemu.
Uzupełnieniem dla umowy o partnerstwie gospodarczym ma być wynegocjowane porozumienie w sprawie utworzenia największego na świecie obszaru bezpiecznego przepływu danych.
REKLAMA
Europejczycy będą mieli zapewnioną ochronę danych osobowych zgodnie z unijnymi standardami. Europejskie firmy skorzystają ze swobodnego przepływu danych z kluczowym partnerem handlowym, a także z uprzywilejowanego dostępu do 127 milionów japońskich konsumentów.
IAR//agkm
REKLAMA