Polonia na całym świecie obchodzi 74. rocznicę Powstania Warszawskiego
Na całym świecie Polonia upamiętniła 74. rocznicę Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbyły się m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych.
2018-08-01, 21:05
Posłuchaj
Polacy mieszkający w Niemczech oddali hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Największe w Niemczech uroczystości odbyły się jak co roku w Hamburgu. Natomiast Instytut Polski w Berlinie otworzył dziś wystawę poświęconą powstaniu.
W 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Polonia z Hamburga i okolic tradycyjnie zebrała się o godzinie siedemnastej przy pomniku-mogile siedemnastu żołnierzy Armii Krajowej, członków Powstania Warszawskiego, którzy jako jeńcy wojenni nie zostali wpuszczeni do schronu i zginęli podczas odgruzowywania hamburskiego portu. Konsul generalny Konsulatu w Hamburgu Piotr Golema powiedział Polskiemu Radiu, że pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego wśród Polonii jest ciągle żywa.
- Powstańcy, którzy oddali swoje życie, zostawili nam ogromne dziedzictwo. Stojąc dzisiaj przy ich grobach tutaj w Hamburgu niemal fizycznie czujemy ciężar tego dziedzictwa - powiedział Piotr Golema, dodając, że pamiętając o bohaterach z tamtych lat stajemy się lepszymi Polakami.
W uroczystościach w Hamburgu oprócz Polonii wzięli udział polscy dyplomaci, księża Polskiej Misji Katolickiej, przedstawiciele Związku Polskich Kombatantów, członkowie Klubów Gazety Polskiej oraz delegaci niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi.
REKLAMA
Uroczystości w Londynie
Polacy w Londynie również pamiętali o rocznicy Powstania Warszawskiego. Odprawiono nabożeństwo, a uczestnicy zrywu spotkali się jak co roku w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym.
Msza święta, z udziałem około 70 osób i przedstawicieli środowisk kombatanckich i ambasady Rzeczpospolitej w Londynie, została odprawiona w kościele św. Andrzeja Boboli w Hammersmith na zachodzie Londynu. Następnie odbył się uroczysty obiad z udziałem mieszkających dziś na Wyspach uczestników i świadków powstania, ich rodzin, przyjaciół i sympatyków. Od lat organizuje go Marzena Schejbal - weteranka Powstania Warszawskiego, której pomaga stowarzyszenie Poland Street.
- Mimo że powstanie jest coraz dalej od nas, coraz więcej się o nim mówi, coraz częściej docenia jako bohaterski czyn - powiedziała Polskiemu Radiu Maria Golasowska z Poland Street, dodając, że szerzej zakrojone w ostatnich latach obchody rocznicy sprawiają, iż częściej relacje z nich pojawiają się w brytyjskich mediach.
"Takiej młodzieży jak ta, która była w Warszawie, potrzeba także dziś"
O powstańczym zrywie warszawiaków pamięta także amerykańska Polonia. W miejscowości Bridgeview na przedmieściach Chicago oddano hołd powstańcom.
REKLAMA
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 czasu lokalnego - w tej samej chwili, gdy w Warszawie rozległy się syreny. Chicagowska Polonia zgromadziła się przed jednym z oddziałów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Na maszt wciągnięto flagę z kotwicą Polski Walczącej. Odczytano też fragment "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.
- Powstanie Warszawskie to wspaniały bohaterski zryw. Kto jest ochotnikiem, staje się większym bohaterem niż ten, kto wykonuje rozkazy - powiedział Zygmunt Goliński, komendant Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Chicago.
W uroczystości uczestniczyli między innymi młodzi górale i harcerze. Jak mówią, mimo że wychowują się w Stanach Zjednoczonych, pielęgnują pamięć o polskiej historii. - Takiej młodzieży jak ta, która była w Warszawie, potrzeba także dziś. Powinniśmy się więcej angażować. Oni stanęli do boju, kiedy była potrzeba - powiedziała Gabriela Ogórek, jedna z uczestniczek spotkania.
Flaga Polski Walczącej na maszcie w Bridgeview będzie powiewać przez 63 dni, do 2 października - daty upadku Powstania Warszawskiego.
REKLAMA
dcz
REKLAMA