X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Eksperci alarmują: na ten nowotwór umiera w Polsce rocznie 1600 kobiet

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 07:11
Eksperci Letniej Akademii Onkologii, która rozpoczęła się w Warszawie, opowiadają się za modyfikacją przesiewowych programów profilaktycznych w kierunku wykrywania nowotworów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ich zdaniem, spośród trzech realizowanych w Polsce programów, najpilniejszych zmian wymaga program dotyczący wykrywania raka szyjki macicy.

Zgłaszalność pacjentek wynosi zaledwie 20 procent, tymczasem każdego roku na ten nowotwór umiera w Polsce 1600 kobiet. Rocznie wykrywa się ponad 2 700 nowych zachorowań. Dwa pozostałe programy profilaktyczne dotyczą raka piersi i raka jelita grubego.

Doktor Urszula Wojciechowska z Centrum Onkologi w Warszawie podkreśliła, że od początku ubiegłego roku kobiety nie otrzymują imiennych zaproszeń na badania. W wyniku tego zgłaszalność w ramach programu profilaktyki spadła w ciągu roku o 2-3 procent. Jeśli ta tendencja utrzyma się, sytuacja pogorszy się.

Według ekspertki, należy powrócić do tych zaproszeń i śledzić czy przyniosły one efekt. Zaproszenia można ponowić lub skontaktować się telefonicznie bądź za pomocą tzw. nowych technologii. - Żaden dobrze funkcjonujący w Europie program badań przesiewowych nie działa bez zaproszeń - stwierdziła.

Profesor Andrzej Nowakowski z Centrum Ziemi Lubelskiej w Lublinie powiedział, że trzeba powrócić do imiennych zaproszeń na badania w ramach programu oraz zwiększyć dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet zamieszkałych daleko od ośrodków diagnostycznych. Podkreślił, że od kilku lat w Polsce również położne środowiskowo-rodzinne: po przeszkoleniu, nabyciu pewnych umiejętności i otrzymaniu certyfikatu mogą pobierać rozmazy cytologiczne w ramach programu.

Niestety na kilka tysięcy gabinetów lekarzy rodzinnych zaledwie około 70 mają podpisane w tym zakresie umowy z NFZ i realizują program profilaktyki raka szyjki macicy.

Co roku nowotwór piersi wykrywa się u ponad 18 tysięcy kobiet. Ponad 6 tysięcy z nich umiera.

tjak


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak