more_horiz
Wiadomości

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:45
4,5 miliona uczniów z prawie 24 tysięcy szkół rozpoczęło dzisiaj nowy rok szkolny. To też początek kolejnego roku reformy edukacji. Od tego miesiąca zaczyna obowiązywać m.in. nowy sposób awansu zawodowego i oceniania pracy nauczycieli.
Audio
  • Uczniowie wracają do szkoły. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Adam Bogoryja-Zakrzewski

Dla dyrektora Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie Tomasza Ziewca największym wyzwaniem będzie jakość pracy jego nauczycieli. Jak wyjaśnia, nauczyciel będzie cały czas musiał się rozwijać i nawet po uzyskaniu stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie co trzy lata oceniany. Od tej oceny będą zależały zarobki nauczycieli dyplomowanych i dodatek 500 złotych, dla tych, którzy wyróżniają się swoją pracą.

W tym roku po raz pierwszy po ósmej klasie odbędzie się egzamin. Choć nie będzie go można nie zdać, to jego wynik będzie brany pod uwagę w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Uczniowie ósmej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie przeważnie chętnie wrócili do szkoły. - Jest dobrze, dla mnie jest świetnie, bo tęskniłam za wszystkimi tylko uczyć mi się nie chce. To ostatni rok nauki, więc jest trochę stresu, żeby dostać się do dobrej szkoły średniej - mówili przed wejściem do szkoły.

Naukę w szkole rozpoczęło też 366 tysięcy pierwszoklasistów. - Będzie fajnie, bo będziemy się uczyć pisać, czytać, liczyć. Poznamy nową Panią - mówili w trakcie rozpoczęcia roku szkolnego.

MEN w nowym roku szkolnym zapowiedziało m.in. drugą turę rozłożonej na trzy lata podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe samorządów, kontynuację instalowania w szkołach szerokopasmowego internetu i wyposażania je w multimedialne tablice.

Koniec tego roku szkolnego - 21 czerwca 2019 roku.

mr

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem