System obrony Polski. Rada Ministrów chce zmian w programie modernizacji armii

Rada Ministrów przyjęła we wtorek opracowany przez MON projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych. Okres planowania modernizacji sił zbrojnych RP został wydłużony do 15 lat - poinformował we wtorek resort obrony. 

2018-09-18, 17:44

System obrony Polski. Rada Ministrów chce zmian w programie modernizacji armii
Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu kontradmirał Krzysztof Zdonek (L), dowódca 13. Dywizjonu Trałowców komandor porucznik Jarosław Iwańczuk (C) i dowódca ORP "Albatros" kpt. mar. Piotr Gorycki (P) . Foto: PAP/Adam Warżawa

Posłuchaj

Konferencja o systemie obrony Polski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Opracowany przez MON projekt ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych przewiduje, że kierunki modernizacji technicznej armii będą wytyczane na 15 lat i aktualizowane co cztery lata. Dotychczas kierunki te, będące podstawą programu rozwoju sił zbrojnych i planu modernizacji technicznej, określane były na 10 lat. Rząd uzasadnia projektowaną zmianę dostosowaniem do systemu planowania w NATO i koniecznością długookresowych inwestycji związanych z programami zakupów dla wojska. 

- Finansowanie wieloletnich programów modernizacyjnych będzie łatwiejsze. Rada Ministrów przyjęła ustawę, która wydłuży czas programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP do 15 lat. To kolejny krok w stronę nowocześniejszego i lepiej wyposażonego Wojska Polskiego - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 

Jak podkreśla MON w komunikacie, projekt nowelizacji zakłada wydłużenie okresu planowania z 10 do 15 lat i aktualizację tych planów co 4 lata. "Obecnie stosowane rozwiązanie - planowanie potrzeb modernizacyjnych Wojska Polskiego w okresie dziesięcioletnim - nie jest skutecznym rozwiązaniem" - ocenia resort. 

Ministerstwo obrony zaznacza, że proces pozyskiwania nowoczesnych technologii obronnych oraz zaawansowanych systemów uzbrojenia wymaga dłuższej perspektywy na planowanie środków. - Wprowadzane zmiany dostosują narodowy cykl planowania do długookresowych inwestycji. Nowa ustawa zapewni też spójność z założeniami funkcjonującymi w Sojuszu Północnoatlantyckim. Nowelizacja ustawy przyczyni się do uzyskania finansów na długoterminowe programy modernizacyjne, co w dotychczasowej perspektywie planowania było bardzo utrudnione - podkreślono w komunikacie MON. 

REKLAMA

"Wnioski w programie rządzenia Polską"

We wtorek odbyła się też w Sejmie konferencja naukowa "Zrównoważony system obrony Polski" zorganizowana przez partię "Porozumienie". Jarosław Gowin powiedział, że wnioski z konferencji zostaną przekute na program konkretnych działań, które zostaną zaprezentowane całemu obozowi rządowemu jako wkład w przyszły program rządzenia Polską. 

Przewodniczący zespołu programowego partii Porozumienie Jarosława Gowina do spraw polityki obronnej, Romuald Szeremietiew wystąpił z prezentacją "Warunki budowy systemu obronnego Polski". Jego zdaniem celem strategii obronności polskiego państwa powinno być ustalenie sposobu obrony kreującego u potencjalnego napastnika przekonania, że Polska jest krajem niemożliwym lub bardzo trudnym do trwałego opanowania i podporządkowania.

Generał broni Waldemar Skrzypczak przekonywał, że polityka nie może brać góry nad rozsądkiem operacyjnym. Wygłosił wykład "Siły zbrojne w obronie narodowej - kierunki strategicznego zainteresowania".

O roli wojsk specjalnych i ich zmieniającym się charakterze w obronie narodowej mówił generał dywizji Roman Polko. 

REKLAMA

W konferencji wzięli udział także między innymi profesorowie Jarosław Wołejszo, Krzysztof Rokiciński, Ryszard jakubczak, Andrzej Zapałowski i Mieczysław Koziński.

Nowy sprzęt dla armii

We wtorek rozpoczęła się budowa drugiego niszczyciela min projektu Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Marynarka Wojenna dysponuje już jednym okrętem typu Kormoran, zaprojektowanym w biurze Remontowa Marine Design & Consulting i zbudowanym przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. Ta prototypowa jednostka weszła do służby w Marynarce Wojennej pod koniec listopada ub.r. Otrzymała nazwę ORP Kormoran i została przekazana 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 

Okręty typu Kormoran przeznaczone są do działań bojowych prowadzonych przez polską Marynarkę Wojenną na Bałtyku, Morzu Północnym i na innych akwenach w ramach wspólnych operacji morskich NATO. Kormoran może również stawiać miny. Długość okrętów typu Kormoran wynosi 58,5 m, szerokość - ponad 10 m, a wyporność 830 t. Załoga liczy 45 osób. Główna broń prototypowego Kormorana to bezzałogowe aparaty do walki minowej. Okręt jest także uzbrojony w armatę 23 mm, trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm i trzy wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom. Jednostka została wyposażona w system zarządzania walką SCOT-M. 

Dwie jednostki typu Kormoran, które zbuduje konsorcjum z gdańską stocznią w roli lidera, mają nosić nazwy Albatros i Mewa. Zastąpią one okręty zwodowane w połowie lat 60-tych. 

REKLAMA

ras

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej