Trzeci dzień Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"
Konkurs dokumentów radiowych i rozstrzygnięcie projektu "Młodzi dla Historii" - to będą główne wydarzenia trzeciego dnia Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
2018-10-01, 10:25
Posłuchaj
Impreza jest inspirowana historią Polski lat 1939-89, a dodatkowo w tym roku opowiada o drogach do wolności krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Równolegle z filmami walczącymi w konkursie głównym, w Gdyńskim Centrum Filmowym emitowanych będzie 11 reportaży radiowych, nominowanych w tej kategorii. Na znaczenie tej formy dokumentu zwraca uwagę twórca festiwalu i reżyser Arkadiusz Gołębiewski.
- Z każdym rokiem tych dokumentów przybywa i chcemy też, by festiwal był nie tylko miejscem, gdzie pokazujemy filmy, ale jednocześnie kojarzymy najróżniejsze wrażliwości, które chcą opowiadać o polskiej historii najnowszej - tłumaczy. Wśród nominowanych reportaży są prace autorstwa dziennikarzy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz rozgłośni regionalnych.
REKLAMA
Poniedziałek to także finał projektu Młodzi dla Historii. W jego skład wchodzą 4 konkursy - filmowy, modowy, teatralny oraz dotyczący inicjatyw społecznych. Na zakończenie gali podsumowującej zmagania młodych twórców wystąpi Ania Rusowicz.
Dziś przewidziano również wiele wydarzeń poza konkursami głównymi. To między innymi pokaz specjalny filmu "Usłyszcie mój krzyk" w reżyserii Macieja Drygasa. Obraz opowiada historię samospalenia Ryszarda Siwca, który w ten sposób zaprotestował przeciwko agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. W projekcji weźmie udział syn Ryszarda Siwca - Wit.
Przed południem w gdyńskim Teatrze Muzycznym grupa amerykańskiej młodzieży z organizacji National History Day wystawi spektakl o Irenie Sendlerowej, ratującej żydowskie dzieci w czasie II wojny światowej. Jak zaznacza, Arkadiusz Gołębiewski, młodzi Amerykanie już po raz drugi przyjeżdżają do Gdyni, by zgłębiać historię naszego kraju.
W ramach cyklu debat zaplanowano dyskusję pt. "Europa Środkowo-Wschodnia lepszą częścią Europy?". Wezmą w niej udział między innymi przedstawiciele instytucji pamięci z Węgier, Czech i Łotwy. Inna z debat z będzie dotyczyła wizerunku Polski na świecie.
Patronat medialny nad Festiwalem NNW sprawuje Polskie Radio.
REKLAMA
ras
REKLAMA