Anna Zalewska: nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciele
Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciele - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera. Zorganizowano ją z okazji przypadającego w niedzielę Dnia Edukacji Narodowej.
2018-10-11, 13:25
Podczas uroczystości uhonorowano nauczycieli i osoby szczególnie zasłużone dla oświaty.
List premiera
Specjalny list do nauczycieli wystosował premier Mateusz Morawiecki. "Wierzę, że edukacja to najważniejsza inwestycja w przyszłość naszego kraju. Talent i entuzjazm młodzieży ukierunkowany przez oddanych swojej misji edukacyjnej nauczycieli pozwalają wierzyć w powodzenie rozwoju Polski ambitnej i innowacyjnej" - napisał premier w liście, który odczytał szef jego gabinetu politycznego Marek Suski.
"Dzień Edukacji Narodowej, w tym roku szczególny, gdyż obchodzony w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, tworzy wyjątkową okazję by podziękować wszystkim, którzy z pasją i oddaniem przekazują wiedzę i etyczną wzorce młodym pokoleniom" - dodał premier.
Do 100. rocznicy odzyskania niepodległości w swoim wystąpieniu nawiązała też minister edukacji.
- Rok (szkolny - przyp.red.) 2018/2019 to Rok Niepodległej. A Niepodległej nie byłoby bez nauczyciela. Od czasu Oświecenia, kiedy podjęto próby reformowania edukacji razem z rozpaczą rozpadającej się Polski. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie romantyczny nauczyciel, który czytał poezje, pieśni, czytał romantyczną literaturę. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie praca u podstaw i praca organiczna. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie radość z odzyskania niepodległości w 20-leciu międzywojenny i błyskawiczne tworzenie państwowości poprzez tworzenie edukacji. Nie byłoby Niepodległej, gdyby nie nauczyciel na tajnych kompletach. I wreszcie nie byłoby Niepodległej, gdyby po 89' roku nie przypomniano, czym jest wolność, (gdyby nie) informacja i edukacja o tym, co zostało zapomniane przed 89' rokiem - mówiła Zalewska.
- Nie ma już cywilizowanego państwa, którego rząd nie podejmuje decyzji, że edukacja jest centrum systemu, centrum odpowiedzialności rządu za przyszłość swoich dzieci, młodych ludzi, za gospodarkę. Tak też się stało w Polsce. Edukacja jest w - Strategii odpowiedzialnego rozwoju - podkreśliła minister.
Odznaczenia za zasługi w rozwoju oświaty
Jak poinformowało MEN za wybitne zasługi dla rozwoju oświaty w tym roku odznaczono Złotym Krzyżem Zasługi 45 osób, Srebrnym Krzyżem Zasługi - 121 osób, Brązowym Krzyżem Zasługi - 225 osób. Przyznano też za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale za Długoletnią Służbę: Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczono 1297 osób, Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę - 887 osób, Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę - 551 osób.
Za szczególne zasługi dla rozwoju oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano 5134 osoby. Przyznano też Nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze; otrzymało je 501 osób. 25 nauczycielom nadano tytuł Honorowego Profesora Oświaty.
Część uhonorowanych nauczycieli została odznaczona podczas czwartkowej uroczystości w kancelarii premiera.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.
REKLAMA
dcz
REKLAMA