Wybory samorządowe 2018. Kto prezydentem Gdańska? Exit poll: będzie druga tura

Urzędujący prezydent Paweł Adamowicz (36,7 proc.) i kandydat Zjednoczonej Prawicy Kacper Płażyński (32,3 proc.) zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Gdańska - wynika z opublikowanego w niedzielę badania Exit poll Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

2018-10-21, 21:45

Wybory samorządowe 2018. Kto prezydentem Gdańska? Exit poll: będzie druga tura

Posłuchaj

Kacper Płażyński zapowiada współpracę z dotychczasowymi kontrkandydatami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według ustaleń Ipsos pozostali kandydaci uzyskali: Jarosław Wałęsa (KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska) - 25,3 proc., Elżbieta Jachlewska (KWW Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk) - 2,3 proc., Jacek Hołubowski (KWW Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) - 1,6 proc., Andrzej Ceynowa (KKW SLD Lewica Razem) - 1 proc., a Dorota Maksymowicz-Czapkowska (KWW Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego) - 0,8 proc. głosów.


. .

Paweł Adamowicz w samorządzie od 28 lat

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku w rodzinie o wileńskim rodowodzie. W latach 80. działał w opozycji antykomunistycznej, zajmując się m.in. kolportażem "bibuły". W latach 1988-1989 współorganizował pierwszy i drugi zjazd Kongresu Liberałów, współpracując w tym czasie m.in. z Janem Krzysztofem Bieleckim, Donaldem Tuskiem, Januszem Lewandowskim, Jackiem Merkelem i Lechem Mażewskim. W samorządzie gdańskim działa od chwili jego powstania w 1990 r.

W I kadencji (1990-1994) Adamowicz był radnym Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", w kolejnej kadencji (1994-1998) został wybrany z koalicyjnej listy Unia Wolności-Partia Konserwatywna i pełnił w tym czasie funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. W trzeciej kadencji (1998-2002) kandydował z listy AWS jako członek Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Został wówczas wybrany przez radnych na prezydenta Gdańska.

W 2002 r. był współzałożycielem Platformy Obywatelskiej i - poczynają od tego roku - z jej ramienia, ubiegał się o fotel prezydenta Gdańska. Pierwsze wybory bezpośrednie w 2002 r. wygrał w II turze (72 proc.), pokonując kandydata SLD Marka Formelę. W 2006 r. i w 2010 r. zwyciężył już w I turze, uzyskując odpowiednio: prawie 61 proc. i niemal 54 proc. głosów. Przed czteroma laty Adamowicz, uzyskując 61,25 procent głosów, pokonał w drugiej turze wyborów posła PiS Andrzeja Jaworskiego (w pierwszej turze Adamowicz otrzymał 46,05 proc. głosów, a jego kontrkandydat – 26,15 proc).

REKLAMA

Kacper Płażyński: "udział w polityce to służba mieszkańcom"

Kacper Płażyński urodził się 10 maja 1989 r. w Gdańsku. Jest synem b. wojewody gdańskiego, współtwórcy Platformy Obywatelskiej, b. marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie. Jest absolwentem prawa (w 2013 r.) na Uniwersytecie Gdańskim.

W wywiadach często zaznacza, że swój udział w polityce traktuje jako służbę mieszkańcom i pomaganie ludziom. Podkreśla też, że od kilku lat udziela się społecznie w Gdańsku. Za swój sukces w tej dziedzinie uważa zablokowanie nielegalnego poboru opłat parkingowych w Gdańsku-Brzeźnie i obronę historycznych terenów, przedwojennego, polonijnego klubu sportowego Gedania przed zabudową mieszkaniową.

Płażyński należy do Prawa i Sprawiedliwości od 2016 r.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze