Polska zwiększy pomoc humanitarną dla Libanu

Chodzi zarówno o programy dla syryjskich uchodźców, mieszkających w tym kraju jak i dla samych Libańczyków. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz ogłosił, że prócz dotychczasowej pomocy humanitarnej Polska będzie także od przyszłego roku oferować pomoc rozwojową.

2018-10-26, 19:00

Polska zwiększy pomoc humanitarną dla Libanu

Posłuchaj

Polska zwiększy pomoc dla Libanu. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Polska od sześciu lat pomaga syryjskim uchodźcom w Libanie. Jak zapowiada minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, od przyszłego roku z pieniędzy MSZ realizowane będą także projekty rozwojowe, służące przede wszystkim Libańczykom.

- Będziemy mogli w większym stopniu wesprzeć władze i społeczeństwo libańskie, dotknięte napływem uchodźców z Syrii. Pomoc będzie koncentrować się na wspieraniu kapitału ludzkiego, przedsiębiorczości oraz ochrony środowiska - zapowiada minister spraw zagranicznych.

Liban jest sąsiadem Syrii, który w największym stopniu odczuł napływ syryjskich uchodźców. Przyjazd ponad miliona uciekinierów spowodował w efekcie pogorszenie się sytuacji ekonomicznej Libanu. Szef dyplomacji tego kraju Dżubran Bassil dziękował za polską pomoc i podkreślał, że wobec kończącej się wojny domowej, społeczność międzynarodowa powinna skoncentrować się na zapewnieniu Syryjczykom bezpiecznego powrotu do kraju.

REKLAMA

- Chodzi o to, by nie musieli oni zostawać w Libanie, ale mogli wrócić do swojej ojczyzny. Europa nie może bać się tego problemu. Liban nie jest w stanie przyjąć już więcej osób, a fala może wylać się poza nasze granice. Bezpieczeństwo Libanu jest zatem w interesie Europy - mówił Dżubran Bassil.

Spośród polskich organizacji, w Libanie działa przede wszystkim Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Z pieniędzy polskiego MSZ, a także ONZ i sponsorów organizacja zapewnia dach nad głową uchodźcom w rejonie Kubajat na północy Libanu. PCPM działa też w Dolinie Bekaa a w ostatnich dniach dostarczyła materiały na zimę dla Syryjczyków w rejonie Aarsal w środkowym Libanie.

Wojna domowa w Syrii trwa od siedmiu lat. Ocenia się, że wygnała z domów ponad połowę populacji kraju. Według danych ONZ, w sąsiadujących z Syrią krajach zarejestrowanych jest 5,5 miliona uchodźców. Milion spośród nich to osoby, które schroniły się w Libanie. Wcześniej, populacja tego kraju wynosiła 4 miliony osób. Teraz, co piąty mieszkaniec Libanu to syryjski uchodźca.

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej