KO i PSL podpisały umowę. Będą miały większość w sejmiku mazowieckim

Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe zawarły koalicję w sejmiku województwa mazowieckiego. Marszałkiem pozostanie Adam Struzik z PSL, który pełni ten urząd od 2001 roku. Koalicjanci zapowiedzieli też wspólne listy w przyszłorocznych wyborach do Sejmu, Senatu oraz europarlamentu. 

2018-11-19, 11:47

KO i PSL podpisały umowę. Będą miały większość w sejmiku mazowieckim

Posłuchaj

Nowoczesna i PSL zawarły koalicję w Sejmiku Mazowsza (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Umowę koalicyjną podpisali Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej i Adam Struzik z Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

W wyborach do sejmiku woj. mazowieckiego 24 mandaty zdobyło PiS, Koalicja Obywatelska – 18, PSL – 8, a Bezpartyjni Samorządowcy - 1. Wyniki oznaczają, że PiS nie będzie miało samodzielnej większości, którą uzyskały KO i PSL.

Koalicjanci z KO i PSL poinformowali już jakie stanowiska w sejmiku wojewódzkim otrzymają przedstawiciele poszczególnych partii. W prezydium Sejmiku przewodniczący i dwóch wiceprzewodniczących będzie z KO, natomiast jeden wiceprzewodniczący PSL. W zarządzie województwa marszałek i jeden członek zarządu będą reprezentowali PSL, a dwóch wicemarszałków i jeden członek zarządu wskaże KO. 

REKLAMA

Dzisiejsze podpisanie koalicji na Mazowszu oznacza kontynuację rozwoju naszego największego w Polsce i jednego z największych regionów europejskich, a chcę powiedzieć, że mamy naprawdę znaczące sukcesy i ta koalicja, która odpowiada za Mazowsze od 12 lat, moim zdaniem, dobrze przysłużyła się naszemu województwu - mówił w trakcie konferencji marszałek Adam Struzik. 

Andrzej Halicki zapowiedział, że umowa jest początkiem współpracy przed przyszłorocznymi wyborami. - To będzie dotyczyło możliwości budowania wspólnych list, wspólnej reprezentacji po to, aby odbudować pozycję Polski w Unii Europejskiej i po to, żeby przywrócić demokrację, praworządność w państwie - wyjaśnił przewodniczący PO na Mazowszu. 

Będą wspólne listy?

W trakcie konferencji partie poinformowały również, że po powołaniu zarządu województwa mazowieckiego rozpoczną działania w celu powołania koalicji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 r., a także będą dążyły do kontynuowania współpracy w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 r. 

Po podpisaniu umowy Halicki opublikował nagranie na Twitterze, w którym zwrócił uwagę, że koalicja - poza sejmikiem Mazowsza - dotyczy też współpracy w wyborach do PE i do parlamentu polskiego. 

-Przed nami bardzo ważny, kluczowy krok dla rozwoju Polski. Chcemy dalej rozwijać Mazowsze, chcemy tworzyć wspólne listy do Parlamentu Europejskiego i polskiego - podkreślił polityk Platformy. - Idziemy razem do wyborów, będziemy rozwijać Mazowsze - chcemy zastopować PiS-owski walec, który niszczy Polskę- zaznaczył Halicki. 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej